Rate this post

Shitja e Premtes së Zezë njihet si një shitje e madhe vjetore që pritet nga një numër i madh i konsumatorëve. HIQÇfarë është mungesa e premte? Ka diçka të veçantë që i bën njerëzit të harrojnë të hanë dhe të flenë për të gjuajtur për shitjen e së Premtes së Zezë. Cilat janë disa këshilla të mira për t’ju ndihmuar të bëheni një gjuetar i zgjuar shitjesh, duke shmangur grackën e shitjeve të sezonit të shitjeve të së Premtes së Zezë? Bashkohuni me ne për të mësuar të gjitha informacionet rreth shitjes së të Premtes së Zezë!
Shitje e së Premtes së Zezë
Çfarë është Shitja e së Premtes së Zezë?

Çfarë është e Premtja e Zezë?

Çfarë është e Premtja e Zezë? E Premtja e Zezë është një term që është përdorur gjerësisht në dekadat e fundit. E Premtja e Zezë është e Premtja e parë pas Ditës së Falënderimeve (Dita e Falënderimeve festohet të enjten e katërt të Nëntorit). Prandaj, e Premtja e Zezë zakonisht bie midis 23 nëntorit dhe 29 nëntorit.

Në këtë ditë, markat nga e vogla tek të mëdhatë ofrojnë të gjitha zbritje të mëdha, duke bërë që konsumatorët të nxitojnë në rrugë për të “gjuajtur” dhe madje faqet e internetit të porosive online janë të mbingarkuar nga vizitat e mbingarkuara të faqeve në internet.

Çfarë është e Premtja e Zezë?
Kur është shitja e të Premtes së Zezë? Pse njerëzit nxitojnë të blejnë mallra të së Premtes së Zezë?

E Premtja e Zezë nuk është një festë zyrtare, por disa vende e konsiderojnë atë një festë të quajtur “Dita pas Falënderimeve”. E kombinuar me fundjavën, kështu që njerëzit kanë 4 ditë pushimi radhazi. Kjo rrit fuqinë blerëse të njerëzve.

Gradualisht, e Premtja e Zezë është përhapur në shumë vende të botës, përfshirë Vietnamin dhe është bërë festivali më i madh i blerjeve të vitit.

Shiko me shume
  • Çfarë është Marka Lokale? Markat më të lira lokale në Vietnam
  • Çfarë është dita e Shën Valentinit? Si të zgjidhni një dhuratë domethënëse për Shën Valentin

Origjina e së Premtes së Zezë

Disa burime besojnë se njerëzit dinë më shumë për konceptin e shitjes së të Premtes së Zezë kur bllokimi i trafikut ndodhi të premten pas Ditës së Falënderimeve në Filadelfia në vitin 1965. Qindra mijëra amerikanë u shtrënguan brenda. Duke uruar, duke shtyrë njëri-tjetrin apo edhe duke shkelur njëri-tjetrin në rrugë dhe trotuare për të blerë mallra me zbritje për Krishtlindjet e ardhshme. Ky është fillimi i një sezoni të zhurmshëm blerjesh, i ngjashëm me Boxing Day në shumë vende të botës.

Çfarë dite është e Premtja e Zezë?
E Premtja e Zezë – E Premtja e Zezë është dita menjëherë pas Ditës së Falënderimeve

Por duke mos u ndalur me kaq, njerëzit dhe familjet e biznesit duan gjithmonë që sezoni i blerjeve të zgjasë më shumë. Përballë atij presioni, USA Today, Franklin D. Roosevelt – presidenti i 32-të i Shteteve të Bashkuara më në fund e zhvendosi Ditën e Falënderimeve nga e enjtja e fundit në të enjten e katërt në nëntor 1939, me qëllimin për të zgjatur sezonin e blerjeve të Krishtlindjeve. Prandaj, e Premtja e Zezë njihet zyrtarisht si e Premtja e parë pas Ditës së Falënderimeve dhe është e njohur në shumë vende të botës.

Koha e zgjatur e blerjeve do të bëjë që të rriten shpenzimet e njerëzve për blerje dhe pikërisht ky promovim i blerjeve do të jetë një “shpëtim” për ekonominë në krizë të asaj kohe në SHBA. Vetëm dy vjet më vonë, ky ndryshim i Ditës së Falënderimeve u njoh zyrtarisht. Megjithatë, koncepti i të Premtes së Zezë nuk ishte i njohur për shumë njerëz deri rreth një dekadë më vonë.

Ndikimi i “Black Friday” në mbarë botën

Kur të zgjasë sezoni i blerjeve, shpenzimet e njerëzve do të rriten dhe ekonomia që është në krizë të rëndë në atë kohë do të marrë një shtytje të nevojshme – kjo është ideja dhe qëllimi i krijimit të lindjes së të Premtes së Zezë. Gjithashtu, sa herë që vjen e Premtja e Zezë, njerëzit do të ofrojnë mijëra produkte me zbritje “tronditëse” për të nisur sezonin e blerjeve dhe për të stimuluar kërkesën e konsumatorëve. Kjo zbritje mund të jetë deri në 80% – 90%. Ky nivel është më se i mjaftueshëm që blerësit të “çmenden” dhe të nxitojnë në rrugë nga ora 3 e mëngjesit për të blerë mallra me çmime të volitshme. Për të mos përmendur, markat e mëdha si Nike, Converse, Adidas etj., që shiten rrallë gjatë vitit, do të kenë shitje të mëdha edhe gjatë Black Friday.

Çfarë është e Premtja e Zezë?
Skena e njerëzve duke u përplasur, duke u përplasur drejt kaosit për të fituar artikuj nga shitjet shokuese të Premten e Zezë

Në vendet perëndimore, shumica e shitësve me pakicë do t’i hapin dyqanet e tyre rreth orës 4 të mëngjesit ose edhe më herët me dhjetëra mijëra zbritje të mëdha në artikuj. Disa biznese madje i lejojnë punonjësit të marrin pushim nga puna për të kaluar kohën në blerje. Prandaj, nuk do të habiteni shumë nëse do të shihni situatën e përleshjeve, rrahjeve dhe luftimeve në dyqane dhe supermarkete për të konkurruar për artikuj me zbritje të fortë.

Ndikimi i festivalit të madh të blerjeve të këtij viti nuk është vetëm në SHBA, por edhe në shumë vende të botës, përfshirë Vietnamin. Të gjitha sendet nga rrobat, këpucët, pajisjet shtëpiake, elektronika, kozmetika… të gjitha të reduktuara në “kolapsin e dyshemesë”. Në këtë ditë, ju mund të blini lirisht produktet tuaja të preferuara pa u shqetësuar për çmimin.

Pra, pse nuk e mbajnë më shpesh Black Friday?

Është fakt se përveç shitjes së të Premtes së Zezë, çdo vit dyqanet kanë shumë ulje të ndryshme të mëdha dhe të vogla, por me rritjen e zbritjeve do të ulen edhe përfitimet që prodhuesit përfitojnë prej tyre.

Dhe bizneset duhet të mbajnë mend një gjë: buxhetet e konsumatorëve janë të kufizuar, kështu që edhe nëse prodhuesit ulin çmimet më shumë herë në vit, ata nuk mund të shpenzojnë më shumë se sa fitojnë.

Përveç kësaj, nëse konsumatorët janë shumë të njohur me uljen e çmimit, ata nuk do të kenë më mentalitetin “Nëse nuk e blen menjëherë, atëherë mund të mos ulet më çmimi”. Është mungesa e zbritjeve që i bën konsumatorët të paguajnë për kuletat e tyre, jo e Premtja e Zezë.

Cilat janë përfitimet ekonomike të së Premtes së Zezë?

Vetë Google Trends ka treguar gjithashtu një rritje të vëllimit të kërkimit për fjalë kyçe si “marrëveshje”, “zbritje” dhe “zbritje” gjatë të Premtes së Zezë. Termat “zbritje” dhe “oferta” kërkohen më shumë se çdo rast tjetër shitjeje. Trafiku në faqet e internetit si Amazon, eBay (në SHBA) dhe Shopee, Lazada, Tiki, Adayroi (në Vietnam) gjithashtu u rrit më i larti në këtë kohë krahasuar me pjesën tjetër të vitit.

Çfarë dite është e Premtja e Zezë?

Dhe është fakt që dyqanet nuk do të jenë të hapura të Premten e Zezë nëse nuk bëjnë shitje të mëdha. Dhe edhe pse billborde si “shitje me likuidim”, “shitje në dysheme” ose “shitje me humbje kapitali” janë të varura kudo, kjo ngjarje do të sjellë një fitim të mirë për pothuajse të gjitha dyqanet.

  • Për grupin e klientëve të nivelit të lartë, dyqani do t’u shesë produkte me një çmim shumë të lartë klientëve që kanë kërkesa të larta për produktin dhe nuk duan të kalojnë kohë duke pritur, duke kapur tepricën e konsumatorit nga grupi i klientëve.
  • Për grupin masiv të klientëve të mbetur, dyqani do të ulë çmimet e produkteve për të tërhequr këtë grup klientësh. Politika e diskriminimit të çmimeve do të ndihmojë në rritjen e fitimeve për prodhuesit.

Kurthet në të cilat konsumatorët mund të bien lehtësisht kur blejnë të Premten e Zezë

Numrat janë të mbiçmuar

Shitja e të Premtes së Zezë është shumë

Për të tërhequr vëmendjen e konsumatorëve, shumë dyqane kanë përdorur numra promocionalë “të mëdhenj” dhe tabela me shitjen më të madhe të vitit.

Në fakt, ka shumë konsumatorë që ndihen të mërzitur me postera reklamues: Shitja rrëzon dyshemenë, shitja është 80-90%, shitja është likuidim etj., sepse billbordi ka një ulje shoku deri në 80%, shumë klientë janë kureshtarë. Isha kurioz, por kur shkova ta kontrolloja, kuptova që të gjitha janë inventar, jashtë madhësisë, disa modele janë shumë të vjetruara dhe të papërdorshme.

Jo vetëm kaq, në vend që të krahasohen me çmimin e vjetër menjëherë para zbritjes, dyqanet online në faqet e tregtisë elektronike krahasojnë çmimin e reduktuar me çmimin origjinal të listuar, i cili është shumë më i lartë se çmimi aktual i shitjes. duke bërë që shumë klientë të bien në kurthi i përqindjeve të zbritjes.

Për shembull, gjatë promovimit të të Premtes së Zezë të këtij viti, në një faqe të tregtisë elektronike, një shishe pastrues fytyre u reklamua me 40% ulje, ose 179,000 VND. Në fakt, kjo ulje është një ulje në krahasim me çmimin e listuar të kompanisë, jo në krahasim me çmimin aktual të shitjes në treg. Krahasuar me një ditë më parë, çmimi pas uljes mbetet i njëjtë.

E Premtja e Zezë është një mundësi për të pastruar inventarin dhe për të rritur shitjet

Jo vetëm që japin numra zbritje “të tepërta” për të tërhequr vëmendjen dhe për të stimuluar dëshirën e konsumatorëve për të blerë mallra të lira, shumë pronarë dyqanesh përdorin gjithashtu truke për të rritur çmimet përpara datës së shitjes. , pastaj prisni që të Premten e Zezë ta ulë atë në çmimin origjinal “. Rrisni çmimin vërtet të lartë për ta ulur atë” është pothuajse një marifet marketingu i shumicës së dyqaneve sot, kur shumë dyqane kanë përdorur taktika vjedhurazi. Çmimet e produkteve u dyfishuan, u trefishuan dhe më pas shpallën një zbritje shokuese deri në 50-70% dhe në shitje.

Në dyqanet tradicionale, është mjaft e zakonshme të rritet çmimi i shitjes përpara datës së shitjes dhe më pas të ulet përsëri. Palltoja në ditët e javës kushton 700,000 VND, tani e Premtja e Zezë është 50% ulje, në fakt, dyqani e ka rritur çmimin në 1.6 milion VND, është ulur me 50% në 800,000 VND, kështu që çmimi i shitjes është edhe më i shtrenjtë.ditë normale.

Në veçanti, e Premtja e Zezë është gjithashtu një mundësi për pronarët e dyqaneve që të përfitojnë nga lirimi i inventarit dhe mallrave me cilësi të dobët që klientët të rikuperojnë kapitalin.

inventari i shkarkimit

Në fakt, promovimet si e Premtja e Zezë janë një mundësi e artë për dyqanet që të lëshojnë inventarin dhe të rrisin shitjet me mallra të reja. Psikologjia e konsumatorit thotë se “zbritje shoku” ose “70%-90% zbritje” do të vijë në dyqan për të parë. Nëse ata nuk mund të blejnë artikullin e shitjes, ata gjithashtu do të shohin më shumë produkte të reja, nëse u pëlqen, ata do të blejnë përsëri

Çdo herë për t’u përgatitur për zbritjet e mëdha, dyqanet duhet të llogarisin me kujdes nga faqosja e produkteve me zbritje, sasinë deri në përqindjen e zbritjes…si të realizoni fitimin më të madh për dyqanin.rresht.

Cilësia e produktit është larg nga reklamimi kur porositet në internet

Jo vetëm në dyqanet me tulla dhe llaç, por edhe në dyqanet online, platformat e e-commerce gjithashtu lançojnë mijëra artikuj me zbritje. Megjithatë, cilësia aktuale e produktit është shumë e ndryshme nga reklamat në internet në faqet e tregtisë elektronike, duke bërë që shumë klientë të tronditen kur mbajnë produktin e shitjes tronditëse.

Shumica e produkteve të reklamuara në rrjet shiten me zbritje tërheqëse. E Premtja e Zezë është rasti kur numri i vizitorëve të blerjeve online arrin shifra të mëdha. Megjithatë, konsumatorët nuk janë gjithmonë të kënaqur kur porosisin online, sepse ka shumë raste kur mallrat aktuale të marra dhe fotot në internet janë larg botës. Mallrat e blera në internet mund të jenë më të lira, me zbritje më të mëdha, por kufizimi është se klientët nuk mund të kontrollojnë drejtpërdrejt cilësinë e produktit, por mund të shikojnë vetëm fotot vezulluese të fotoshopuara të postuara dhe më pas të porosisin.

Dhe fakti është se shumë klientë kanë pasur një “aksident” në sezonin e shitjeve, duke u dashur të vuajnë kur blejnë mallra false, mallra me cilësi të dobët, larg reklamave apo patur më shumë fat të keq se sa të hasin në faqe biznesi mashtruese.

Si të shmangni kurthin e shitjes së të Premtes së Zezë?

Sipas shumë konsumatorëve, ata nuk janë më të emocionuar për zbritjen 50-80% gjatë të Premtes së Zezë. Pasi u “mashtruan” klientët gradualisht humbasin besimin të Premten e Zezë.

Në fakt, shumë klientë nuk kanë nevojë të bëjnë pazar, por me mentalitetin e festivalit me zbritje “të gjithë blejnë, ndoshta unë nuk blej” ka bërë që shumë njerëz të nxitojnë në gjuetinë e shitjeve.

Sipas disa personave të specializuar në “gjuetinë” e mallrave me zbritje, në shitje, përveç shumë produkteve të shitjes virtuale, ka edhe shumë produkte me çmime më të mira se zakonisht. Përdoruesit nuk duhet të fokusohen në zbritjen në përqindje, por duhet të mësojnë dhe të anketojnë çmimet në shumë vende në kohë të ndryshme.

  • Planifikimi për të blerë produktet e duhura dhe të nevojshme me një çmim ekonomik, krijimi i një liste artikujsh për të blerë është shumë i rëndësishëm përpara se të hyni në sezonin e shitjeve. Programet tronditëse të zbritjeve do t’ju bëjnë lehtësisht të hutuar dhe do të bini në produkte të panevojshme, sepse jeni shumë të etur për të ulur çmimet.
  • Duhet të merret parasysh çdo gjilpërë, fije e produktit përpara pagesës. Sepse blerjet e të Premtes së Zezë mund të shihen vetëm, të provohen rrallë dhe janë pa kthim.
  • Është e rëndësishme që të keni një kokë të ftohtë në vend që të dëshironi ta blini sa herë që shihni një zbritje. Mos mendoni se do të kurseni para duke blerë produkte me zbritje, por mendoni dhe mendoni nëse produkti është vërtet i nevojshëm për ju? Dhe a është produkti i përshtatshëm për xhepin tuaj apo jo?
  • Përveç kësaj, disa konsumatorë kanë zakon të përdorin aplikacione për krahasimin e çmimeve për të ditur çmimin aktual të këtij produkti si dhe historinë e promocioneve të mëparshme.

Më lart, sapo kemi ndarë me ju informacionin për festën më të madhe të shitjeve të vitit Çfarë është e Premtja e Zezë? dhe përvoja të dobishme për blerje në këtë festë. Aplikoni për t’u bërë një gjuetar i zgjuar shitjesh!

Xem trực tiếp bóng đá Cakhia TV cảm ơn bạn đã đọc hết bài viết Black Friday là gì? Sale Black Friday diễn ra khi nào? . Chúc bạn có một ngày vui vẻ !

Xem thêm :   Giải Địa Lý 12 Bài 29

By CakhiaTV

CaKhia TV link xem bóng đá trực tiếp miễn phí full HD không bị chặn, không quảng cáo các trận đấu bóng đá giải ngoại hạng, cúp C1, Laliga ...

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *