Rate this post

Çfarë është locioni? Cili losion është më i vlerësuari sot? Si të kombinoni locion me toner, serum? Kjo duhet të jetë pyetja e shumë grave që janë të reja në kujdesin e lëkurës. Përdorimi i llojit të gabuar të locionit ose mënyra e gabuar e bën locionin të mos promovojë efektin e tij maksimal dhe madje të dëmtojë lëkurën tuaj. Artikulli i sotëm do të donim të ndajnim njohuritë mjekësore në lidhje me locionin dhe këshilla nga një dermatolog!
Shiko me shume
 • Çfarë është SPF? Kuptimi i SPF në kremrat e diellit
 • Çfarë janë rrezet UV? Çfarë efektesh ka indeksi UV në trup?

Çfarë është locioni?

Locioni është një produkt bazë për kujdesin e përditshëm të lëkurës i ngjashëm me tonerin dhe tonerin, ka një strukturë të lëngshme dhe më të lehtë se kremi, por përmban një përmbajtje më të lartë uji, kështu që depërton në lëkurë më shpejt se kremi. Përveç kësaj, locioni ka edhe disa përdorime të tjera si zbutjen, hidratimin, anti-plakjen dhe ndriçimin e lëkurës.

Çfarë është locioni?
Çfarë do të thotë locion? Cili është përdorimi i locionit?

Losioni është një linjë produktesh hidratuese të përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës nga lëkura e thatë, lëkura e yndyrshme tek aknet apo lëkura normale.., duke ju ndihmuar të keni një lëkurë të lëmuar dhe me shkëlqim falë lagështisë së nevojshme për të ushqyer dhe mbështetur lëkurën tuaj. Trajtim efektiv i akneve .

Sa lloje locionesh ka?

Locionet vijnë në dy lloje:

 • Locion me bazë uji: Locioni me bazë uji ka të njëjtin funksion si tonik (uji i trëndafilit) që është: balancimi i pH, pastrimi i thellë i lëkurës së fytyrës, shtrëngimi i poreve. Por ky locion me bazë uji ka avantazhin se mund të zbusë lëkurën më shumë se uji i trëndafilit. Kremrat me bazë uji përdoren më shpesh për lëkurën e fytyrës.
 • Locion qumështi: Në këtë formë, locioni ka një strukturë më të trashë se produktet e kujdesit të lëkurës me xhel, por është më i hollë dhe më i lehtë se uji. Locioni i qumështit për fytyrën shpesh ka efekte zbardhuese dhe kundër plakjes. Përveç kësaj, ekziston edhe një locion trupi për trupin Losion Trupi.

Çfarë është locioni i lëngshëm dhe qumështor?

Ka edhe disa lloje të tjera locionesh si:

 • Locion trupi: Ky është një locion trupi, i përgatitur në formën e një locioni. Përbërësit kryesorë të Losionit të Trupit janë uji, emulsioni, glicerina, proteinat, vaji, etj. Ka një efekt të mirë në hidratimin e trupit – trupit, veçanërisht për ata me lëkurë të thatë.
 • Maska me locion: Kjo është një nga metodat e përdorimit të kombinimit të maskave me locion dhe çarçafë për të ndihmuar në përmirësimin e problemeve të lëkurës. Mjafton të lagni maskën me locion dhe të shtoni disa pika tretësirë ​​hidratuese. Më pas aplikojeni në fytyrë. Kjo metodë është e lehtë për t’u bërë, efektive dhe kursen kohë për vajzat e zëna.
 • Locion trupi i parfumuar: Këto shpesh përmbajnë vajra esencialë me aromë të butë. Ky produkt përdoret shpesh për të mbajtur më gjatë aromën e parfumeve. Truku është se ju duhet të zgjidhni locionin e trupit Parfumed me aromën më të afërt me aromën e parfumit tuaj për të arritur efektin më të mirë.
 • Locion për duar (Kujdes për duar): Hidratues i duarve i ngjashëm me përdorimin e kremit të duarve
 • Locion për këmbët (Kujdesi për këmbët): Hidraton lëkurën e këmbëve

Cili është efekti i locionit?

Hidraton dhe rikthen lëkurën e thatë

Cili është efekti i locionit?
Efekti i locionit është të hidratojë dhe të rivendosë lëkurën e thatë

Përdorimi i Losionit çdo natë do të ndihmojë që lëkura të jetë e ekuilibruar dhe të sigurojë lagështi më të mirë. Përveç kësaj, Locioni gjithashtu ndihmon në rritjen e elasticitetit të lëkurës, duke ndihmuar për ta bërë lëkurën më të bardhë dhe më të shndritshme.

Jo vetëm që lëkura e thatë mund të përdorë locion, ato me lëkurë të yndyrshme gjithashtu duhet të kujdesen për lëkurën e tyre me locion për të ndihmuar në balancimin e pH dhe yndyrës në lëkurë, për të rivendosur lëkurën e thatë dhe të errët.

Përveç kësaj, ne mund të zgjedhim produkte losioni që përmbajnë përbërës të përshtatshëm për lëkurën e yndyrshme si vitamina C, ekstrakt i lëvores së shelgut, limoni, etj.

Kundër plakjes në lëkurë

Përdorimi i locioneve
Efekti i locionit është kundër plakjes në lëkurë

Locioni është gjithashtu një nga metodat më efektive kundër plakjes. Përdorimi i Locionit do të ndihmojë që lëkura të jetë më e fortë, më e fortë, të zbehet rrudhat, të mbrojë lëkurën nga ndikimi negativ i mjedisit dhe faktorët që ndikojnë në lëkurë.

Xem thêm :   Vệ sinh hầm trung tâm thương mại

Mbroni lëkurën

Locioni mbron nga rrezet UV

Përveç përdorimeve të mësipërme, Losioni funksionon edhe si krem ​​kundër diellit për të mbrojtur lëkurën nga rrezet UV, për të ndihmuar në mbajtjen e lëkurës të shëndetshme dhe për të shmangur acarimin me kozmetikë që irritojnë lehtë lëkurën.

Ulni stresin

Në të gjitha produktet Lotion, ka një aromë të këndshme dhe relaksuese, kështu që kur aplikohet në lëkurë, do të krijojë një aromë të këndshme për një ndjenjë rehatie të kombinuar me lëvizje masazhi për të ndihmuar në uljen efektive të stresit pas një dite të gjatë të lodhshme.

Kremra të rekomanduara nga dermatologët

Locion kishte labo

locion hada labo
Locioni hada labo vlerësohet për aftësinë e tij për të hidratuar lëkurën

Përbërësit: Sistemi hidratues i thellë me një raport të HA (Acidi Hyaluronic), Nano HA, përbërës Super HA për të ndihmuar në sigurimin e lagështirës optimale në thellësi të epidermës, rritjen e elasticitetit, ruajtjen e shtresës mbrojtëse të lëkurës.

Funksioni:

 • Ofron lagështi optimale, rrit elasticitetin, ruan shtresën natyrale të lagështisë së lëkurës
 • Ndihmon sipërfaqen e lëmuar të lëkurës, e lëmuar para grimit.

Locion për lëkurën Meishoku Bigansui (locion japonez)

Locion për aknet e lëkurës Meishoku Bigansui

Locion për lëkurën Meishoku Bigansui (locion japonez) vlerësohet shumë për aftësinë e tij për të vrarë bakteret dhe për të reduktuar aknet inflamatore.

Përbërës

 • Acidi salicilik: I njohur gjithashtu si BHA. Ky është një përbërës aktiv i njohur, armiku i të gjitha llojeve të akneve, duke përfshirë nga aknet e fshehura deri te puçrrat e inflamuara, dhe në të njëjtën kohë qetëson zonat e dobëta të lëkurës që janë të prirura për skuqje dhe acarim. BHA gjithashtu ndihmon për të hequr butësisht njollat ​​si njollat ​​e bririt kafe dhe njollat ​​e vjetra të errëta që janë grumbulluar në pore për një kohë të gjatë.
 • Homosulfamine: Ndihmon lëkurën të dezinfektojë bakteret që shkaktojnë puçrra fytyre, puçrra të fshehura thellë nën lëkurë. Pastron sebumin e tepërt dhe mbron lëkurën e yndyrshme të prodhojë shumë yndyrë.
 • Alcohol Denat: Përdorimi i përgjithshëm i Alcohol Denat është baktericid, antiseptik, i paqëndrueshëm (duke krijuar një ndjenjë freskie). E keqja është se do ta bëjë lëkurën të thatë (por shumica e trajtimeve të akneve përmbajnë pak a shumë alkool, për të tharë shpejt bluarjen, për të mbledhur aknet). Megjithatë, Alcohol Denat ka vetëm shumë pak, kështu që përdoruesit mund të jenë plotësisht të sigurt.

Përdorimet

Toneri i akneve Meishoku i Bigansui ka bërë jehonë dhe është bërë një produkt i domosdoshëm për studentët japonezë dhe gratë në përgjithësi. Është shumë efektiv në trajtimin e akneve, sepse ndihmon në kontrollin e sekretimit të sebumit duke vrarë bakteret që shkaktojnë aknet.

Locion tonik Evoluderm

Locion tonik Evoluderm

Çfarë është Lotion Tonique?

Përbërësit: Evoluderm Lotion Tonique ka një listë përbërësish jashtëzakonisht të thjeshtë dhe të butë me 9 përbërës: Aqua, ujë lulesh Rosa Centifolia, Glicerinë, Propylen glikol, Trietanolaminë, Metilkloroizotiazolinone, Metilizotiazolinone, Ure, Cl 1470.

Përdorimet

 • Hidraton dhe hidraton lëkurën, e zbut menjëherë lëkurën.
 • Balancon pH 5.5-6 për lëkurën, si një premisë që lëndët ushqyese të depërtojnë thellë dhe të funksionojnë në mënyrë efektive në lëkurë.
 • Siguron lagështi dhe ndihmon në shtrëngimin e poreve.
 • Nuk përmban alkool, kështu që nuk shkakton acarim të lëkurës.

Dalloni midis tonerëve dhe locioneve

Locioni është i ndryshëm nga toniku
Portret i një vajze të re aziatike, koncept i izoluar për kujdesin e lëkurës dhe mirëqenien

Tonerët janë një formë e ujit që balancon lëkurën, zakonisht përmban përbërës të tillë si uji i trëndafilit, çaji jeshil, barishte. Toneri përdoret shpesh pas larjes së fytyrës me një pastrues sepse përdorimi kryesor i tij është pastrimi i lëkurës dhe balancimi i pH-së së fytyrës.

Uji i trëndafilit është në fakt vetëm një përbërës i vogël në toner. Sot ka shumë toner që përmbajnë vetëm trëndafilin si përbërës të vetëm. Kështu, mund të kuptohet thjesht se uji i trëndafilit është një tonik që përmban vetëm ujë trëndafili.

Locioni është një lloj uji balancues i lëkurës, i cili përmban më shumë ujë se sa produkte toner. Funksionalisht, locioni dhe toneri janë të këmbyeshëm. Ju mund të përdorni locion kur fytyra juaj është e pastër

Pyetje të shpeshta në lidhje me kremrat dhe tonerët

Kush duhet të përdorë tonik?

Locioni zbut lëkurën, ndihmon në pastrimin dhe pastrimin e lëkurës (locion pastrues)

Nëse lëkura juaj ka probleme të tilla si lëkura e yndyrshme, poret e mëdha ose puçrrat, toneri është zgjidhja optimale. Përndryshe, nuk duhet ta përdorni tonerin. Sepse, në tonerët përmbajnë gjithmonë alkool. Nëse e teproni për një kohë të gjatë në pastrim, kjo do ta bëjë lëkurën tuaj të thatë, të hollë dhe do të heqë vajrat natyralë në lëkurë, duke bërë që lëkura të prodhojë më shumë vaj.

Kush duhet të përdorë locion?

Me produkte locioni: është i përshtatshëm për të gjitha lëkurat, kështu që ju mund të përdorni plotësisht locion për të hidratuar më mirë lëkurën. Ju duhet vetëm të aplikoni një sasi të vogël locioni për të hidratuar lëkurën, për ta bërë lëkurën të lëmuar, jo më të thatë.

Nëse keni lëkurë të thatë, pas përdorimit të losionit, duhet të aplikoni një shtresë tjetër hidratuesi për të hidratuar lëkurën në mënyrë më efektive. Nëse lëkura juaj është e yndyrshme dhe e prirur ndaj akneve, duhet të zgjidhni një locion pa vaj për të ndihmuar lëkurën tuaj të balancojë vajrat e saj natyralë. Në këtë mënyrë ndihmon për të forcuar lëkurën dhe për t’u bërë më e lëmuar çdo ditë.

Xem thêm :   Giải sgk ngữ văn 6 kết nối tri thức, soạn văn lớp 6 kết nối tri thức

A duhet të përdor tonik apo locion?

Nëse lëkura juaj ka probleme me poret, aknet, njollat ​​e errëta, melasmën etj., duhet të përdorni Toner. Produktet e locionit duhet të përdoren vetëm si një hap i butë pastrimi dhe hidratues për lëkurën.

A mund të përdor locion/toner/ujë trëndafili për të hequr grimin?

Disa prej jush pyetën: “A mund të përdor locion/toner/ujë trëndafili për të hequr grimin?”. Përgjigja është se nuk duhet ta përdorni këtë grup prej 3 për të hequr grimin. Shumica e këtyre janë gabime të zakonshme për vajzat që janë të reja në kujdesin e lëkurës.

Sepse, të 3 produktet e mësipërme kanë efektin e shtrëngimit të poreve. Nëse i përdorni pa pastruar lëkurën. Në këtë kohë, papastërtia që nuk është larë do të zhytet thellë në pore. Nga atje, duke shkaktuar inflamacion të lëkurës dhe formimin e akneve.

Prandaj, ekziston një rregull i pandryshueshëm që nëse zgjidhni një tonik, locion apo tonik për t’u kujdesur për lëkurën tuaj, duhet ta përdorni atë kur lëkura të jetë pastruar!

A mund të kombinoj tonerin dhe locionin së bashku?

Mund të përdorni si losion ashtu edhe tonik në kombinim. Megjithatë, për të përdorur sa më mirë çdo produkt që përdorni, duhet të ketë një pushim midis hapave të përdorimit të produktit. Për shembull, përdorni një locion të butë hidratues në mëngjes. Gjatë natës, përdorni tonik pas larjes së fytyrës për të hequr papastërtitë.

Serum, locion dhe tonik cilin të përdorni më parë?

Si produktet e locionit dhe tonerit ndihmojnë në pastrimin e lëkurës. Efektet e tyre të tjera në kujdesin e lëkurës janë vetëm mbështetëse dhe mjaft të buta. Radha në të cilën do të përdorni locionin dhe tonerin varet nga gjendja e lëkurës tuaj dhe nëse zgjidhni t’i përdorni të dy produktet në të njëjtën kohë. Nëse zgjidhni të përdorni toner dhe locion në të njëjtën kohë, duhet të përdorni fillimisht toner dhe locion menjëherë pas!

Hapi i serumit përdoret menjëherë pas locionit, sepse serumi ka një strukturë më të dendur dhe është më i vështirë për t’u përthithur. Pasi ta përqafoni locionin që të përthithet për të paktën 10 minuta, vazhdoni të përdorni serumin!

Hapat e përdorimit të locionit standard për lëkurë të lëmuar dhe me shkëlqim

Si të përdorni locion trupi

Kur përdorni locion trupi – locion trupi. Duhet të bëni dush dhe të thaheni. Merrni një sasi të përshtatshme locioni për trupin dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në trup. Duhet t’i kushtoni vëmendje aplikimit në bërryla, gjunjë ose zona të thata. Që lëkura juaj të ushqehet, kujdesi më i mirë.

Si të përdorni locion për lëkurën e fytyrës

 • Hapi 1: Lani fytyrën me pastrues

Përdorni pastruesin që përdorni zakonisht për të pastruar lëkurën tuaj, masazhoni butësisht lëkurën tuaj dhe përdorni ujë të ngrohtë. Shmangni përdorimin e ujit të nxehtë, sepse në të kundërt lëkura do të thahet, plasaritet dhe zhvishet. Më pas fshijeni fytyrën me një peshqir të butë dhe të thatë.

 • Hapi 2: Aplikoni locion në mënyrë të barabartë në fytyrë

Aplikoni locion në mënyrë të barabartë në fytyrë duke e fërkuar me duar ose duke përdorur një jastëk pambuku. Megjithatë, rekomandohet të përdorni një jastëk pambuku për të hequr grimin për të siguruar që locioni të aplikohet në mënyrë të barabartë në fytyrë. Ju gjithashtu mund të përdorni locion sprej, spërkateni drejtpërdrejt në fytyrën tuaj.

 • Hapi 3: Përkulni dhe prisni disa minuta

Shumica e kremrave përthithen shumë shpejt, por për t’u siguruar, duhet ta përqafoni fytyrën butësisht dhe më pas të prisni pak që lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë.

 • Hapi 4: Përdorni krem

Së fundi, përdorni një copë pambuku për të fshirë locionin në lëkurën tuaj, më pas përdorni një hidratues për të vazhduar ciklin tuaj të kujdesit të lëkurës.

8 hapa për të përdorur kozmetikë standarde mjekësore

Çfarë është losioni i trupit?
Çfarë është locioni? Çfarë është losioni i trupit? Cili është rendi i përdorimit të locionit?
 • Hapi 1: Hiqni grimin për të pastruar kozmetikë
 • Hapi 2: Përdorni pastrues për të pastruar papastërtitë
 • Hapi 3: Pastrim
 • Hapi 4: Përdorni Toner ose Locion
 • Hapi 5: Përdorni Serum
 • Hapi 6: Hidratoni / Hidratoni lëkurën (hidratues)
 • Hapi 7: Ushqeni lëkurën rreth syve
 • Hapi 8: Përdorni krem ​​kundër diellit për të mbrojtur lëkurën tuaj

Këtu janë të gjitha informacionet e dobishme rreth Çfarë është locioni? dhe efekti i locionit si dhe hapat standarde mjekësore të kujdesit të lëkurës. Ju duhet t’i referoheni dhe përdorni kozmetikën sipas hapave shkencorë për të marrë kujdesin më të mirë të lëkurës!

Xem trực tiếp bóng đá Cakhia TV cảm ơn bạn đã đọc hết bài viết Lotion là gì? Serum, toner và lotion cái nào dùng trước? . Chúc bạn có một ngày vui vẻ !

By CakhiaTV

CaKhia TV link xem bóng đá trực tiếp miễn phí full HD không bị chặn, không quảng cáo các trận đấu bóng đá giải ngoại hạng, cúp C1, Laliga ...

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *