Rate this post

Muzikantët e filmave nuk janë të panjohur për aplikacionet e shikimit të filmave në internet, duke përfshirë Netflix – platformën amerikane të shikimit të filmave në internet që ka mbuluar mbi 130 vende me një dyqan të madh dhe të larmishëm filmash. Nga aksioni, horrori, detektivi te romanca, etj. Kështu që shikuesit e filmit e dinë se si për t’u regjistruar në netflix, cilat janë të mirat dhe të këqijat e shikimit të filmave në netflix? Le të mësojmë gjithçka rreth Netflix përmes artikullit të mëposhtëm.
Shiko me shume
 • Çfarë janë podkastet? Si të përdorni podkastet në iphone, iPad
Çfarë është Netflix?
Çfarë është Netflix? Netflix falas apo me pagesë?

Çfarë është Netflix?

Netflix është shërbimi më i madh në botë i transmetimit të videove në SHBA, që mbulon mbi 130 vende.

Përmbajtja kryesore në Netflix është filma dhe shfaqje televizive, të cilat janë shumë të njohura në SHBA dhe në shumë vende të ndryshme anembanë botës duke sjellë zhanre të ndryshme dhe të pasura filmash, lloje të shfaqjeve televizive, përmbajtje fituese të çmimeve dokumentarë dhe mijëra përmbajtje të tjera në internet. – pajisje të lidhura.

regjistro netflix
Abonohu ​​në Netflix për një përvojë të këndshme shikimi në internet

Netflix është i ngjashëm me disa faqe interneti si FPT Play, Zingtv, HDViet, … në vendin tonë, por Netflix ofron një dyqan video të madh, me cilësi më të lartë, plotësisht të mbrojtur nga të drejtat e autorit dhe ka një aplikacion për t’u përdorur në pajisje. Smart TV, smartfonë, tablet, etj. Më pas, vetëm duke u lidhur me internetin dhe një pajisje inteligjente, përdoruesit mund të shijojnë lehtësisht përmbajtjen dixhitale nga Netflix.

Në veçanti, në kontekstin që përdoruesve u mungojnë burimet e përmbajtjes 4K për të luajtur në televizorët 4K, mbështetja e Netflix për riprodhimin e videos 4K bëhet një avantazh i spikatur dhe ia vlen pritshmëritë e përdoruesve.

Rritja e jashtëzakonshme e të ardhurave të Netflix në 2020

Sipas raportit të fundit të përditësimit tremujor të të ardhurave të Netflix, platforma më e madhe e transmetimit në botë Netflix ka tejkaluar 200 milionë shikime deri në fund të 2020, një rritje prej 23% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, pavarësisht se kompania Just rriti tarifën e regjistrimit. Arsyeja është edhe për shkak të pandemisë Covid, njerëzit kufizojnë tubimet, kështu që Netflix është bërë një aplikacion argëtues popullor për të gjithë.

Pajisjet e aktivizuara me Netflix

Cilat janë pajisjet e aktivizuara netflix?
Netflix i pajtueshëm me pajisjet inteligjente

Netflix është i pajtueshëm me shumicën e pajisjeve inteligjente, këtu janë pajisjet që mund të përdorin shërbimin e transmetimit të videos Netflix:

 • Shikoni drejtpërdrejt në faqen e internetit: sistem operativ i pakufizuar, nuk ka nevojë të instaloni aplikacionin
 • Shikoni në celular (me aplikacionin zyrtar): iOS, android, Windows Phone.
 • Android TV.
 • Apple TV.
 • Televizorë inteligjentë të mbështetur.
 • Konsola e lojërave Playstation.
 • Konsola e lojërave X-box.
 • Chromecast.

Dhe pajisjet argëtuese që mbështesin Netflix, lojtarët set-top-box, etj.

Udhëzime për të shkarkuar Netflix

Shkarkimi i Netflix në telefon

Hapi 1: Shkarkoni aplikacionin Netflix

 • Për përdoruesit e telefonit Android, shkoni te aplikacioni CH Play në telefonin tuaj, kërkoni “Netflix” dhe shkarkoni aplikacionin.
 • Për përdoruesit e telefonit iOS, shkoni te aplikacioni i App Store në telefonin tuaj, kërkoni “Netflix” dhe shkarkoni aplikacionin.

Hapi 2: Regjistrohuni në Netflix

Pasi të keni përfunduar hapin e shkarkimit të aplikacionit, ndiqni udhëzimet e Netflix për t’u regjistruar për një llogari Netflix

Hapi 3: Përfundoni dhe përdorni

Pas përfundimit të hapave, ju krijoni një llogari Netflix dhe mund të shikoni në internet në Netflix

shkarkimi nga netflix
Shkarkimi i Netflix në telefon

Shkarkimi i Netflix në kompjuter

Hapi 1: Shkoni te Netflix

Ju hyni në lidhjen e mëposhtme: klikoni “shkarkim falas”

Hapi 2: Klikoni në “Aktivizo anëtarësimin”

regjistro netflix

Hapi 3: Vendosni një mënyrë pagese, zgjidhni formën e kartës që dëshironi të paguani

Hapi 4: Plotësoni informacionin e kartës dhe përfundoni me sukses procesin e regjistrimit në Netflix

Shkarkimi i Netflix është i thjeshtë

Paketat Netflix

Aktualisht, Netflix Vietnam ofron 3 paketa kryesore duke përfshirë:

Cilat janë paketat netflix?
Paketat aktuale të netflix

Pas regjistrimit të paketës, mund të identifikoheni në shumë pajisje si telefon, laptop, tablet, etj.

Megjithatë, do të ketë kufizime kur shikoni në të njëjtën kohë, për shembull, paketa BASIC është e kufizuar vetëm në një pajisje për t’u parë, që do të thotë se kur shikoni Netflix me një laptop, të dashurit tuaj nuk mund të shikojnë Netflix me atë llogari në një TV inteligjent në Vietnam, dhoma e ndenjes në rregull.

Si të blini një llogari të lirë netflix

Me një çmim prej rreth 200,000 VND, nuk është një çmim i lirë për të rinjtë që të jenë të gatshëm të tërheqin kuletat e tyre. Megjithatë, nëse i kushtoni vëmendje, do të shihni se me një llogari Netflix Premium mund të shikojmë deri në 4 pajisje në të njëjtën kohë. Prandaj, nëse doni të blini një llogari të lirë Netflix, ju lutemi ndani llogarinë tuaj Netflix duke ftuar më shumë miq, të afërm, etj. për të formuar një grup blerjesh për të ndarë një pjesë të kostos.

ndani llogarinë netflix

Nëse keni 4 persona, do t’ju duhet të shpenzoni vetëm 65,000 VND/muaj për llogarinë më të mirë të Netflix që mbështet shikimin e filmave 4K. Ky është një çmim i arsyeshëm për një aplikacion filmi me cilësi të lartë, apo jo?

Avantazhet dhe disavantazhet e Netflix

Cilat janë avantazhet dhe disavantazhet e netflix?

Avantazhi

Shiko online sa herë të duash (me lidhje interneti)

Netflix është aplikacioni kryesor i shikimit në internet në botë dhe në veçanti, ndryshe nga manjatët e shërbimit të transmetimit të videove, Netflix nuk merr me qira filma. Ju duhet një anëtarësim për të qenë në gjendje të shikoni shfaqje në Netflix në internet. Pasi të bëheni anëtar i Netflix, mund të shikoni lirisht kudo dhe kurdo që dëshironi në platformën Netflix, për sa kohë që keni një lidhje interneti.

Një përzgjedhje e gjerë e filmave

Dyqani i mirë i filmave në Netflix ka deri në qindra mijëra filma me cilësi të lartë të të gjitha zhanreve, filma të suksesshëm, filma teatrale, sitcom, seri të shkurtra, animacione, … të prishura për zgjedhjen dhe shpejtësinë e shikimit të filmave të Netflix Vietnam Fast, i qetë dhe i funksioni i kërkimit funksionon mjaft efektivisht, mjaftueshëm për të kënaqur klientë të ndryshëm.

Sistemi inteligjent i rekomandimit të filmave vizualë

Me Netflix, shërbimi i filmave në internet ka një sistem analize inteligjente të sjelljes së përdoruesit bazuar në historikun e shikimit të tyre (cookies netflix) për të rekomanduar më së miri titujt e filmave që përputhen me preferencat e përdoruesve. Kjo është mjaft e dobishme dhe e përshtatshme sepse përdoruesit nuk duhet të kërkojnë dhe të gjejnë ende një film të mirë që është i përshtatshëm për ta.

Defekt

Çmimi nuk është i përshtatshëm me bazën e përbashkët në Vietnam

Përdoruesit duhet të paguajnë një mesatare prej 220,000 VND/muaj kur regjistrohen për një llogari Netflix për ta përdorur, përveç kësaj, pa asnjë kosto. Me paratë e mësipërme, mund të shikoni filma me cilësi 4K në Netflix pa kufi, çmimi është i arsyeshëm, por në përgjithësi, duket se çmimi është ende pak i lartë për konsumatorët në Vietnam.

Procesi i komplikuar i pagesës

Çmimi i Netflix në këtë kohë është mjaft i lartë në krahasim me bazën e përbashkët, kështu që përdoruesit nuk janë ende shumë. Në të njëjtën kohë, kur dëshironi të regjistroheni në shërbimin e Netflix, duhet të keni një llogari pagese ndërkombëtare. Natyrisht, kjo është disi e vështirë për shumë klientë, sepse jo të gjithë kanë një llogari ndërkombëtare. Përdoruesit mund të përdorin metodat e mëposhtme të pagesës:

 • Kartat e kreditit dhe debitit: Kartat duhet të autorizohen për të kryer transaksione periodike të tregtisë elektronike: Visa, MasterCard, American Express
 • Kartat Virtuale: Netflix lejon karta virtuale në tregje të caktuara. Nëse karta juaj virtuale refuzohet, do t’ju duhet të zgjidhni një mënyrë tjetër pagese.
 • Kartat me parapagesë: Netflix pranon karta me parapagesë me logot e mëposhtme: Visa, MasterCard, American Express

Dyqani i filmave nuk është vërtet i larmishëm

Pavarësisht zotërimit të një dyqani të ndryshëm filmash dhe shfaqjesh televizive, shumica e filmave të Netflix janë ende filma amerikanë, mjaft filma aziatikë si filma koreanë, filma japonezë, filma në Hong Kong, Indi dhe Tajlandë si faqet e internetit të filmave në Vietnam. Vietnam. Jo vetëm kaq, shpejtësia e përditësimit të filmit të ri të Netflix është paksa e ngadaltë, e përshtatshme për ata prej jush që duan të shikojnë sërish filma të vjetër.

Një kufizim i madh për të cilin komuniteti i shikuesve të Netflix në Vietnam po ankohet është se Netflix Vietnam aktualisht është përditësuar me më pak filma se versioni evropian, gjë që i bën shumë shikues të filmave të frustruar dhe të largohen nga Netflix.

Nga ana tjetër, kur krahasohet me faqet e internetit të shikimit të filmave si Zing TV, FPT Play, HDViet, HayHayTV, etj., Netflix Vietnam nuk ka një paketë llogarie Netflix falas, por vetëm një paketë premium. Në të njëjtën kohë, nuk mund ta shikoni sërish programin në kanalet televizive të vendit tonë si Zing TV apo FPT Play.

Përgjigje për disa pyetje rreth Netflix

Si të kontrolloni nëse televizori ka të instaluar Netflix?

Për të parë përmbajtje në Netflix, duhet të siguroheni që televizori juaj të jetë një televizor inteligjent dhe të ketë të instaluar aplikacionin Netflix. Mund të kontrolloni duke parë në telekomandë nëse ka një buton Netflix. Aktualisht, shumë linja televizive të markave të tilla si Sony, LG dhe TCL kanë një buton Netflix në telekomandë.

Nëse nuk ka buton Netflix, zakonisht mund ta gjeni aplikacionin Netflix në dyqanin e aplikacioneve.

Si të instaloni Netflix për TV?

Me shumicën e televizorëve, aplikacioni Netflix do të shfaqet direkt në menynë kryesore ose në ekranin bazë. Nëse Netflix nuk është i instaluar, mund ta shkarkoni dhe instaloni nga dyqani i aplikacioneve në televizorin tuaj.

Përveç kësaj, për disa pajisje Android që nuk mbështesin Netflix dhe nuk mund të instalojnë aplikacione nga mediat kryesore si Google Play Store, mund të shkarkoni APKMirror Installer në Google Play për të shkarkuar Netflix në televizorin tuaj.

A është Netflix falas? Mund ta provoj?

Që nga shkurti i vitit 2020, Netflix Vietnam ka ndaluar ofrimin e një pakete prove falas 1-mujore (Netflix falas) në Vietnam. Nëse dëshironi të shikoni filma në Netflix, duhet të paguani një tarifë abonimi.

A ka Netflix Vietnam titra vietnameze?

Aktualisht, Netflix Vietnam ka titra vietnameze. Për të kontrolluar nëse filmi ose programi që po shikoni ka titra vietnameze, klikoni në ikonën e dialogut në krye ose në fund të ekranit, më pas Netflix do të sugjerojë 5-7 gjuhët më të përshtatshme bazuar në Bazuar në vendndodhjen tuaj dhe cilësimet e gjuhës, ju lutemi zgjidhni gjuhën vietnameze për një përvojë më të mirë.

Çfarë duhet të bëni kur harroni hyrjen ose fjalëkalimin tuaj në Netflix?

Nëse nuk mund të identifikoheni në Netflix, rivendosni fjalëkalimin tuaj duke marrë një email për rivendosjen e fjalëkalimit ose me mesazh me tekst nëse keni shtuar një numër telefoni në llogarinë tuaj. Nëse keni harruar numrin e telefonit ose adresën e emailit të përdorur për t’u regjistruar, duhet të jepni informacion shtesë në internet për të rikuperuar llogarinë tuaj.

Në mënyrë të veçantë, për të rivendosur fjalëkalimin tuaj nëpërmjet emailit, ndiqni këto hapa:

 • Hapi 1: Shkoni te netflix.com/loginhelp.
 • Hapi 2: Zgjidhni opsionin dhe rivendosni fjalëkalimin me email.
 • Hapi 3: Futni emailin tuaj dhe zgjidhni Më dërgo me email.

Ndiqni hapat në emailin që keni marrë. Zakonisht, ju merrni një email me një lidhje që do t’ju regjistrojë automatikisht në Netflix brenda pak minutash. Pasi të regjistroheni, do të krijoni një fjalëkalim të ri.

Si llogariten tarifat e Netflix?

Tarifa e Netflix do të llogaritet nga data e abonimit në paketën Netflix. Nëse data juaj e faturimit bie në një ditë që nuk ekziston në muaj (për shembull, data 31), tarifa juaj do të tarifohet në ditën e fundit të atij muaji.

Ju mund të ndryshoni datën e faturimit në varësi të mënyrës së pagesës dhe statusit të anëtarësimit.

Top 10 filmat më të mirë të Netflix 2020

Top 10 filmat më të mirë të Netflix 2020
 1. Pasqyrë e zezë
 2. Stranger Things (Djali i humbur)
 3. Haunting of Hill House
 4. Narcos (zot droge)
 5. Daredevil (Kalorësi i verbër)
 6. Ndëshkuesi (Ndëshkuesi)
 7. BoJack Horseman (BoJack Shigjetari)
 8. Sense8 (Super Sense)
 9. Fundi i Botës F***ing
 10. Arsyet pse (13 arsye pse)

Përmes artikullit Çfarë është Netflix?, shpresojmë që lexuesit të kenë pasur informacionin më të plotë dhe të përditësuar në lidhje me platformën më të madhe në botë të shikimit në internet Netflix. Shpresojmë, do të keni përvojën më relaksuese me Netflix.

Xem trực tiếp bóng đá Cakhia TV cảm ơn bạn đã đọc hết bài viết Netflix là gì? Các gói netflix và cách mua tài khoản netflix . Chúc bạn có một ngày vui vẻ !

Xem thêm :   Kinh nghiệm vệ sinh vật dụng nội thất sofa, thảm sạch khuẩn

By CakhiaTV

CaKhia TV link xem bóng đá trực tiếp miễn phí full HD không bị chặn, không quảng cáo các trận đấu bóng đá giải ngoại hạng, cúp C1, Laliga ...

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *