Rate this post

Cila është dita e të vdekurve? Ceremonia e vdekjes së të vdekurve është ende mjaft e çuditshme për vietnamezët dhe është me pak interes. Megjithatë, për kulturën lindore, festivali konsiderohet si një festë me shumë kuptime të thella dhe prekëse. Bashkohuni me ne për të mësuar rreth origjinës dhe kuptimit të kësaj feste!
Shiko me shume
  • Historia e ushtrisë së mollës 1 grua 2 burra dhe dita kur molla u kthye në parajsë
  • Çfarë është dita e Shën Valentinit? Si të zgjidhni një dhuratë domethënëse për Shën Valentin
  • Çfarë është dita e 1 prillit? 50+ STT për mashtrimet unike të prillit

"<yoastmark

Cila është dita e të vdekurve?

Sipas një legjende të vjetër nga Kina, njerëzit zgjedhin çdo vit ditën e 7-të të muajit të 7-të hënor si Ditën e Vitit të Shtatë.

Festivali Qixi e ka origjinën nga një legjendë kineze, që tregon një histori të trishtë dashurie midis burrit Niu Lang – një burrë i vdekshëm dhe gruas Zhi Nu – një zanë që endet në qiell, e bija e Wang Ma Nuong Nuong.

Cila është data e vdekjes?
Cila është data e vdekjes?

Niu Lang – Zhi Nu kishte një histori të bukur dashurie, por u detyrua të ndahej sepse nuk ishte e vdekshme. Për shkak të besnikërisë së tij, Niu Lang pret që ajo të kthehet. Ky veprim e shtyu Nënën Mbretëreshë dhe pranoi që ata të takoheshin një herë në vit në ditën e 7-të të muajit të 7-të hënor, që është festa e Qixit.

Origjina e festës së të vdekurve

Dita e Qixi është e lidhur me historinë e dashurisë së Niu Lang dhe Zhi Nu

Thuhet se një herë e një kohë ishte një bari buallesh me emrin Nguu Lang, nga një familje e varfër, jetim nga prindërit. Duke u kujdesur për buallet në kodër, ai zbuloi se në një liqen aty pranë luanin 7 zana, mes tyre ai ra në dashuri me zanën më të re. Bualli i tij e dinte, kështu që ai rregulloi që djali t’i vidhte rrobat e zanave, në mënyrë që ajo të mos kthehej dhe të qëndronte përgjithmonë në botë me të. Ajo vajzë është Chuc Nu – vajza më e vogël e Ngoc Hoang dhe Vuong Mau Nuong Nuong.

Kur ishte koha për të fluturuar përsëri në qiell, motrat e saj duhej të fluturonin mbrapa dhe ta linin zanën më të vogël duke qarë vetëm, duke luftuar për të gjetur gjëra. Niu Lang në këtë kohë u ndje i inatosur, kështu që ia ktheu kostumin dhe rrëfeu gjithçka, në të njëjtën kohë nuk harroi të rrëfente zemrën e tij të sinqertë dhe dëshirën për t’u martuar me të. Duke parë se ai duket të jetë një person i ndershëm, i lezetshëm dhe i sinqertë, Zhi Nu u pajtua, që atëherë të dy kanë jetuar të lumtur së bashku në tokë.

O Ura e Thuocit
Ura O Thuoc u krijua nga sorrat e qiellit në mënyrë që Niu Lang dhe Zhi Nu të takoheshin me njëri-tjetrin me rastin e festivalit That Tich 7/7

Pasi Ngoc Hoang zbuloi se vajza e saj më e vogël ishte zhdukur dhe dërgoi ushtarë në tavan për ta çuar përsëri në parajsë. Niu Lang, ngaqë i mungonte gruaja, solli dy fëmijë për ta ndjekur. Por Vuong Mau Nuong Nuong e dinte për këtë, kështu që ajo tërhoqi kufirin midis dy mbretërive të tokës dhe zanave, që është Rruga e Qumështit. Megjithatë, Niu Lang nuk pranoi të dorëzohej dhe vendosi të priste atje për kthimin e saj.

I prekur nga sinqeriteti i të dyve, Vuong Mau Nuong Nuong lejoi Niu Lang dhe Chuc Nu të takoheshin një herë në vit në ditën e 7-të të muajit të 7-të hënor (Ajo ceremoni Tich) në urën O Thuoc pranë tufës së sorrave.

Kuptimi i festës së të vdekurve

Festivali Qixi në Kinë

Festivali Qixi dhe historia e Niu Lang – Zhi Nu e kanë origjinën në Kinë, deri më tani kjo festë ka qenë gjithmonë një festë e rëndësishme për popullin kinez. Në vendin që konsiderohet djepi i Ditës së Shtatë të të Vdekurve, aktivitetet zhvillohen jashtëzakonisht emocionues.

Xem thêm :   Mẹo vệ sinh thảm trải sàn nhanh chóng hiệu quả

Në të kaluarën, kjo ditë ishte koha kur të rejat e pamartuara i dërgonin lutje Chuc Nu-së me shpresën se do të kishin duar të afta në punët e shtëpisë, veçanërisht në qëndisje dhe qepje, arnime, thurje. Në disa rajone të tjera, vajza lutet me shpresën se do të ketë një burrë të mirë në të ardhmen, dhe në të njëjtën kohë merr pjesë në gara si qëndisja, formimi i shalqirit etj.

Përvjetori i shtatë kinez
Në Kinë, vajzat vendosin shumë dëshira për një të ardhme të mirë, veçanërisht në lidhjet e dashurisë.

Përveç kësaj, vajzat e reja hedhin një gjilpërë në ujë dhe shpresojnë që ajo të mos fundoset, sepse gjilpëra është simbol i inteligjencës, zgjuarsisë dhe pjekurisë.

Zakoni i hedhjes së gjilpërave në Kinë
Zakoni i lëshimit të gjilpërave të shumë vajzave të reja në Kinë me rastin e Festivalit Qixi

Diku tjetër në Kinën kontinentale, grupe me 7 shokë do të bëjnë brumë së bashku. Në torta, njerëzit do të fshehin 1 gjilpërë, 1 letër të kuqe dhe 1 monedhë. Kur ha, personi që zgjedh tortën me gjilpërë do të bëhet i zoti, personi me letrën e kuqe do të ketë një dashuri të bukur dhe martesë të lumtur, personi me monedhë do të bëhet i pasur.

Festa e Vdekjes në Kore

Festivali Korean i Qixi njihet edhe si Chilseok, kuptimi i kësaj feste është gjithashtu i ndryshëm nga ai i Kinës. Festivali Korean Chilseok zakonisht bie në sezonin e shirave, pasi ka kaluar një periudhë e gjatë e nxehtësisë ekstreme. Në këtë ditë, uji i shiut quhet ujë Chilseok nga njerëzit koreanë, ata do të lahen në këtë ujë shiu për t’u lutur për shëndet të mirë.

Festivali Chilseok është festivali i të vdekurve në Kore
Festivali Chilseok është festivali i të vdekurve në Kore

Gjatë festivalit Chilseok, koreanët do të lahen me dëshirën për shëndet të mirë. Përveç kësaj, ata hanë edhe byrekë dhe petë. Chilseok njihet si festivali për të shijuar ushqimin e bërë nga gruri, sepse pas festës Chilseok, erërat e ftohta do të prishin shpejt shijen e grurit.

Ceremonia e vdekjes në Japoni

Shtatë ditët vdekjeprurëse në Japoni quhen Tanabata Matsuri.

Gjatë periudhës Nara (710-784), kur kultura kineze filloi të hynte në Japoni, japonezët kishin gjithashtu një legjendë për djalin e buallit Hikoboshi dhe zanën endëse Orihime të ngjashme me historinë në Kinë.

Gjatë festave japonezët shkruajnë dëshirat e tyre në copa letre shumëngjyrëshe të Tanzakut dhe i varin në degë bambuje para shtëpive të tyre për t’iu lutur Orihimes për t’i ndihmuar ata të jenë më të aftë në qepje, të shkruajnë letra të bukura si dhe urime. Hikoboshi do t’i sjellë ato. korrje të bollshme dhe begati. Përveç kësaj, çiftet e dashuruara shkojnë gjithashtu në tempuj për t’u lutur, beqarët luten për të gjetur shpirtin binjak. Sidomos, për fëmijët, Tanabata është një festë e madhe. Në shkollë dhe në shtëpi, fëmijët do të dekorojnë së bashku degë bambuje ku do të varin copa letre shumëngjyrëshe me ëndrrat e tyre.

ceremonia e vdekjes në Japoni
Shtylla letre Fukinagashi me ngjyra shumëngjyrëshe gjatë Shtatë Festivaleve Vdekjeprurëse

Një nga simbolet e paharrueshme të festës së të vdekurve në Japoni janë shufrat shumëngjyrëshe të letrës Fukinagashi që krahasohen me fijet e qepjes së zanash Orihime. Me një lartësi mesatare prej 5–6 m, Fukinagashi është një nga 7 dekorimet që konsiderohen si ndërmjetës që sjellin lutjet e njerëzve për paraardhësit dhe perënditë.

Tanabata Matsuri është një festival me natyrë të veçantë fetare. Kombinimi harmonik i besimeve lokale Shinto dhe filozofive të thella budiste e kanë bërë atë një festival folklorik të domosdoshëm të verës japoneze.

Ceremonia e Vdekjes në Vietnam

Ajo Ditë Tich (dita e 7-të e muajit të 7-të hënor çdo vit) në Vietnam njihet edhe si dita “Mr Ngau Ba Ngau” – sipas mënyrës se si quhet Nguu Lang dhe Chuc Nu në kulturën vietnameze. Gjatë festivalit, shpesh bie shi i madh gjatë gjithë ditës. Arsyeja që në këtë festë Vietnami ka shpesh reshje të dendura shiu është sepse është afër ditës së festës Tet, ndaj shpesh bie shi i dendur. Legjenda thotë se ishin lotët e Niu Lang dhe Zhi Nu kur u takuan.

Në vitet e fundit, rrjetet sociale vietnameze kanë gjithashtu artikuj që shkaktojnë bujë në komunitetin online dhe janë bërë trend tek të rinjtë, ngrënia e çajit të fasules së kuqe në Ditën e të Vdekurve do t’i ndihmojë “të varfërit” të kenë një të dashur, Çiftet. që e duan njëri-tjetrin do të zgjasin më gjatë. Të rinjtë në Hanoi gjithashtu shpesh shkojnë në faltoren Ha për t’u lutur për fat me këtë rast.

Ftesa për të ngrënë fasule të kuqe në ditën e përvjetorit të shtatë u shpjegua nga Dr. Tran Long në dy kënde. Së pari, është ngjyra, ngjyra e kuqe e fasuleve të kuqe simbolizon fatin, gjërat e mira. Së dyti, zgjidhni fasulet e kuqe sepse kjo është një fasule e ngrohtë, shumë e përshtatshme për mot të ftohtë dhe me shi.

Xem thêm :   Mẹo giữ vệ sinh nhà cửa an toàn mùa dịch
Ceremonia e vdekjes ha çaj me fasule të kuqe
Ngrënia e çajit të fasules së kuqe për t’u lutur për dashurinë është kthyer në trend për të rinjtë vietnamezë me rastin e festës

Besohet se, në ditën e Qixit, nëse dy njerëz e duan njëri-tjetrin dhe shikojnë yjet e Niu Lang – Zhi Nu, ata do të jenë përgjithmonë bashkë.

Cilat janë ato që duhet dhe nuk duhet të bëjnë në Ditën e të Vdekurve?

Dita e Qixit thuhet se është një ditë me rëndësi të thellë shpirtërore. Ka adhurim, ka abstenim, ka mbarësi, le të zbulojmë se çfarë duhet dhe nuk duhet të bëjmë në ditën e të vdekurve për të sjellë më shumë fat dhe komoditet në jetë!

Çfarë duhet bërë në ditën e të vdekurve?

Shkoni në tempull për t’u lutur

Shkuarja në tempull është ende mënyra që shumë vietnamezë vazhdojnë të luten për paqe dhe lumturi për veten e tyre. Në Ditën e Shtatë të Vitit, përveçse t’i japin njëri-tjetrit fjalë dashurie dhe betime, çiftet duhet të shkojnë gjithashtu në tempull për t’u lutur që historia e tyre e dashurisë të jetë e qetë.

Shkuarja në tempull me rastin e festës
Shkuarja në tempull me rastin e përvjetorit të shtatë sjell paqe dhe fat në çështjet e dashurisë

Për ata që janë ende “të çuditshëm”, shkuarja në tempull për t’u lutur për hirin do të thotë të luteni për një jetë të favorshme dashurie, duke gjetur së shpejti “gjysmën tjetër”.

Hani çaj me fasule të kuqe

Siç u përmend më lart, ngrënia e çajit me fasule të kuqe në Ditën e Shtatë është kthyer në një nga mënyrat për t’i “shpëtuar” trendit të shumë të rinjve. Thuhet se ngrënia e çajit me fasule të kuqe në këtë festë do të ndihmojë që historia e dashurisë së çifteve që e duan njëri-tjetrin të shkojë pa probleme dhe për ata që nuk kanë të dashur, do të gjejnë shpirtin binjak.

Hani çaj fasule të kuqe në Ditën e të Vdekurve
Hani çaj fasule të kuqe në Ditën e të Vdekurve për fat të mirë

Edhe pse jo të gjithë e dinë domethënien e vërtetë të Festivalit Qixi, ai është me të vërtetë një festë me një kuptim shumë të shenjtë, duke vlerësuar dashurinë, besnikërinë dhe vetëmohimin e çiftit. Kjo festë është gjithashtu një mundësi që çiftet e dashuruar të shprehin dashurinë për njëri-tjetrin, të shkojnë së bashku në tempull, të bëjnë mirë për të shmangur të keqen dhe të shprehin bukurinë e kulturës tradicionale të kombit.

Çfarë nuk duhet bërë në ditën e të vdekurve?

Nuk duhet të martohet

Kjo tabu vjen nga historia legjendare e Nguu Lang – Chuc Nu. Kjo është dita kur ata mund të ribashkohen, por ata mund të jenë bashkë vetëm për një ditë të shkurtër, pastaj duhet të ndahen për një vit të gjatë. Shumë njerëz mendojnë se kjo është një ditë e pafat për ata që planifikojnë të martohen.

Do të jetë e pafat të martohesh në ditën e Qixit

Mos ndërto shtëpi

Ideja se shtëpitë nuk duhet të ndërtohen me rastin e festivalit That Tich është krijuar nga shumë arsye të ndryshme, njëra prej të cilave është pjesërisht për shkak të kushteve të motit në ditën e 7-të të muajit të 7-të hënor çdo vit. Në Vietnam, në këtë ditë, shpesh bie shi i madh, duke penguar dhe ndikuar në ecurinë e ndërtimit.

Njerëzit gjithashtu abstenojnë nga ndërtimi i shtëpive në muajin e 7-të hënor, sepse besojnë se ky është “muaji i shpirtit”, koha kur demonët lëshohen në tokë për të bërë kërdinë. Prandaj, duke formuar gradualisht konceptin se nëse ndërtoni një shtëpi në këtë kohë, ndërtimi i shtëpisë nuk do të jetë i favorshëm, duke shkaktuar probleme ose gabime të papritura.

Shmangni bërjen e gjërave të liga

Të bësh të mirën dhe të shmangësh të keqen është diçka që të gjithë duhet të bëjnë çdo ditë, jo vetëm në Ditën e Shtatë të të Vdekurve. Sidoqoftë, në këtë ditë, është veçanërisht e nevojshme të shmangni të keqen në mënyrë që të luteni për paqen tuaj dhe të lini përshtypje të mirë te të tjerët. Njerëzit besojnë gjithashtu se shmangia e të bërit gjëra të liga në këtë ditë do t’ju ndihmojë të keni më shumë fat në jetën tuaj të dashurisë.

Shpresojmë që informacioni i dhënë në këtë artikull ju ka ndihmuar të kuptoni Cila është dita e të vdekurve?? Origjina dhe kuptimi i festës së të vdekurve. Nëse keni ndonjë pyetje, mos hezitoni të na pyesni në seksionin e komenteve më poshtë!

Xem trực tiếp bóng đá Cakhia TV cảm ơn bạn đã đọc hết bài viết Ngày Thất tịch là ngày gì? Nguồn gốc và ý nghĩa của lễ Thất tịch . Chúc bạn có một ngày vui vẻ !

By CakhiaTV

CaKhia TV link xem bóng đá trực tiếp miễn phí full HD không bị chặn, không quảng cáo các trận đấu bóng đá giải ngoại hạng, cúp C1, Laliga ...

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *