Rate this post

Në hapin tuaj të kujdesit të lëkurës, nuk mund të bëni pa Serum. Konsiderohet një ilaç për të ndihmuar në rivendosjen dhe trajtimin e problemeve të lëkurës. Le të zbulojmë se çfarë është serumi? Sa i shpejtë është efekti i serumit në lëkurë dhe le t’i hedhim një sy serumeve më të mirë sot!
Shiko me shume
 • Çfarë janë tonerët? Çfarë bën toner dhe si ta përdorim atë në mënyrë efektive?
 • Top 10 tonerët më të mirë për lëkurën e prirur ndaj akneve që nuk duhen humbur
 • Çfarë është locioni? Serum, tonik dhe losion cilin të përdorni më parë?
Çfarë janë serumet? Efektet e serumeve në lëkurë
Çfarë është serumi?

Çfarë janë serumet?

Serumi, i njohur edhe si serum, është një lloj esence që përdoret për të rivendosur dhe mbështetur trajtimin e problemeve të lëkurës.

Çfarë serumesh ka?

Në varësi të qëllimit të trajtimit për çdo gjendje të lëkurës, serumet ndahen në shumë lloje të ndryshme. Megjithatë, do të jenë 4 linjat kryesore të serumeve që besimtarët e bukurisë përmendin shpesh, të cilat janë:

Serum me vaj dhe serum uji

Serumet me bazë vaji zakonisht kanë përbërësit kryesorë të vajit të avokados, vajit të jojobës, etj.

Përbërësi kryesor i serumit me bazë uji është kimia aktive e ujit.

A duhet të zgjedh një serum me bazë uji apo vaj?

Për shkak se serumet me bazë uji absorbohen lehtësisht në lëkurë dhe nuk bllokojnë poret, në verë, serumet me bazë uji do të jenë të përshtatshëm për t’u përdorur. Dhe nëse është dimër, duhet të përdorni një serum me bazë vaji! Ato do të ndihmojnë lëkurën tuaj të ruajë lagështinë maksimale dhe të anti-plakje shumë mirë.

Serum hidratues

Serumet hidratues njihen gjithashtu si serume HA sepse shpesh nxirren nga përbërësit aktivë hidratues të markës së acidit hialuronik (HA). Çfarë është serumi HA, çfarë efekti ka serumi ha? Është një serum që përmban HA – përbërësi që lidh më mirë molekulat e ujit nën lëkurë. Në këtë mënyrë, ndihmon lëkurën të mbajë lagështinë, duke reduktuar fenomenin e avullimit të ujit nën lëkurë, duke ndihmuar lëkurën të sintetizojë më mirë kolagjenin. Si rezultat, rrudhat në lëkurë janë të mbushura, me shkëlqim, rrit elasticitetin, lëkura bëhet më e fortë dhe më e lëmuar.

Serum kundër plakjes, rigjenerim të lëkurës

Serumet kundër plakjes dhe rigjeneruese të lëkurës shpesh përmbajnë më shumë lëndë ushqyese sesa kozmetikët e tjerë. Ata gjithashtu kanë aftësinë të depërtojnë thellë në 3 shtresa të epidermës. Që atëherë, efekti i këtij serumi është të ushqejë lëkurën nga rrënja, të largojë problemet e plakjes dhe të rigjenerojë dëmtimin që lëkura po përjeton.

Pra, kur është koha më e mirë për të përdorur një serum? Këto serume përdoren shpesh në mbrëmje, duke shmangur efektet e dëmshme të dritës së diellit.

Serum për zbardhjen e lëkurës

Serumet zbardhuese shpesh përmbajnë përbërës biologjikisht aktivë, antioksidantë, vitamina, etj. në përqendrime të larta. Efekti i këtij serumi është të zbardhë intensivisht dhe riparon kushtet e lëkurës shumë herë më efektivisht se kremrat e tjerë.

Serumet zbardhuese do të depërtojnë shpejt dhe do të sigurojnë përbërësit aktivë që mungojnë si: Arbutina, vitamina C, Adenozina. Nga atje, lëkura juaj gradualisht do të bëhet më e bardhë dhe më e barabartë.

Çfarë bën serumi për lëkurën?

Efekti i serumeve
Çfarë bën serumi për lëkurën?

Për çfarë përdoren serumet? Magjia e serumit vjen nga efektet e mëposhtme:

 • Parandalon plakjen, minimizon rrudhat dhe lëkurën e varur.
 • Stimulon prodhimin e kolagjenit dhe elastinës për të rritur elasticitetin dhe qëndrueshmërinë e lëkurës.
 • Rigjeneron qelizat e konsumuara, të dëmtuara të lëkurës dhe i siguron lëkurës lëndë ushqyese.
 • Zbehet shpejt njollat ​​e errëta, njollat, njollat ​​e moshës në lëkurë.
 • Shtrëngon poret dhe i jep lëkurës një pamje të ndritshme, të lëmuar dhe të freskët.
 • Trajtim dhe parandalim special i problemeve të akneve, baktereve inflamatore që shkaktojnë aknet.
 • Mbron lëkurën nga agjentët e jashtëm të dëmshëm si papastërtitë, bakteret, dielli dhe era.
Xem thêm :   Biết tuốt là gì? Cách để trở nên thông minh biết tuốt

Cili është serumi më i mirë për t’u përdorur?

 • Hapi 1: Hiqni grimin
 • Hapi 2: Pastroni lëkurën me pastrues
 • Hapi 3: Eksfoloni
 • Hapi 4: Balanconi lëkurën me toner/toner
 • Hapi 5: Aplikoni serumin dhe lëreni në mënyrë të barabartë për të depërtuar thellë në lëkurë (rreth 5-7 minuta)
 • Hapi 6: Mbyllni lagështinë me krem ​​ose xhel

Në mëngjes, duhet të aplikoni krem ​​kundër diellit 20 minuta para daljes.

Kini parasysh kur përdorni serumin në mënyrë korrekte për të maksimizuar efektin

 • Përdorni serum natën para se të shkoni në shtrat
 • Kombinimi i masazhit është më efektiv
 • Zgjidhni serumin e duhur për lëkurën tuaj
 • Përdorni serum për zona të veçanta të lëkurës
 • Përdoreni serumin menjëherë pas hapjes së kapakut
 • Doza e duhur e serumit

Përgjigjuni pyetjeve në lidhje me serumet

Cili është ndryshimi midis esencës dhe serumit?

 1. Struktura
  Serumet kanë një teksturë të trashë dhe të koncentruar në formën e xhelit, lëngjeve, kremrave dhe vajrave.
  Esenca, e njohur edhe si esencë, ka një strukturë më të hollë, më të lehtë, zakonisht në formën e ujit, qumështit të lëngshëm ose emulsionit.
 2. Funksioni
  Serumet me përbërës të koncentruar punojnë për të korrigjuar njollat ​​e lëkurës si puçrrat, rrudhat, njollat ​​kafe dhe ndihmojnë në përthithjen e hidratuesve.

  Esencat shpesh përmbajnë përbërës që janë “ushqyes” thelbësorë të pastër që ndihmojnë në ushqimin e lëkurës, shtrëngimin e lëkurës dhe vonimin e procesit të plakjes.

Çfarë është serumi i qelizave staminale?

Serumi i qelizave staminale, i njohur edhe si Ampulë, është një lloj qelize në formë të koncentruar, e përdorur gjerësisht në teknologjinë e bukurisë. Ky produkt ka një përmbajtje ushqyese dhe përqendrim shumë më të lartë se serumet apo esencat. Qelizat staminale krahasohen me një tonik për lëkurën. Ato mund të depërtojnë thellë në lëkurë më shpejt se përbërësit e tjerë aktivë të zakonshëm.

Krahasuar me qelizat staminale, serumet janë shumë më të lirë.

A mund ta zëvendësoj kremin hidratues me një serum?

Nuk këshillohet zëvendësimi i kremit hidratues me serum. Sepse çdo lloj produkti ka përdorime dhe veti krejtësisht të ndryshme. Në të njëjtën kohë, ata gjithashtu mbështesin njëri-tjetrin, duke ndihmuar produktet e tjera të promovojnë epërsinë e tyre.

Serumet më të mira të disponueshme sot

Thelbi restaurues i avancuar i natës II

Çmimi i produktit: 1.980.000 VND/50ml

Çfarë është Serumi Estee Lauder Advanced Night II?
Serum Estee Lauder Advanced Night II

Çfarë është Serumi Estee Lauder? Kjo është një linjë e esencës së serumit HA super hidratues për lëkurën. Me formulën e saj ekskluzive me esencë që përfiton nga ritmet cirkadiane të trupit për të rigjeneruar lëkurën, rikuperim optimal dhe gjithëpërfshirës edhe nga brenda. Rritja e rezistencës së lëkurës. Në të njëjtën kohë, parandalon aknet dhe zbeh aknet, zvogëlon shenjat e kuqe të akneve, ndihmon lëkurën të jetë më e shëndetshme çdo ditë. Duke rikthyer plotësisht plakjen e parakohshme të lëkurës, duke e bërë lëkurën më të ndritshme, më të re, më të shtrënguar dhe më të fortë.

2.Serum Bortox Medi Peel

Çmimi i produktit: 235.000 VND

Serum Bortox Medi Peel
Serum Bortox Medi Peel

Përbërës

 • 5 lloje Peptidesh dhe Volufiline 5%: Përmban grimca aminoacide me madhësi mikro që ndihmojnë lëkurën të rrisë kolagjenin, të reduktojë rrudhat dhe të rinovojë lëkurën.
 • Kolagjen i hidrolizuar + Elastinë e hidrolizuar 44%: përbërës i jashtëzakonshëm hidratues, kundër rrudhave, zvogëlon poret për lëkurën gjithmonë në gjendje të lëmuar.
 • Solution Uji Magnet “Sodium Hyaluronate” 26%: një përbërës efektiv hidratues dhe ushqyes, i aftë për të rivendosur lëkurën e dëmtuar dhe për të ngadalësuar procesin e plakjes.
 • Përveç kësaj, ekzistojnë disa përbërës aktivë të famshëm si: Kompleksi i Fermentit Natyror 10%: Lactobacillus Ferment, Bifida, Leuconostoc.

Avantazhi

Çfarë efekti ka serumi bortox është diçka për të cilën janë të interesuara shumë femra. Le të hedhim një vështrim në efektet që sjell serum bortox në lëkurë:

 • Ofron oksidantë të fortë, kundër plakjes së lëkurës.
 • Përtëritje e lëkurës, fshirja e rrudhave, njollave të moshës, këmbëve të sorrës, … në mënyrë efektive.
 • Barazon tonin e lëkurës, zbardh dhe rrit elasticitetin e lëkurës.
 • Kontrollon sebumin dhe yndyrën e tepërt në lëkurë.
 • Ndihmon lëkurën të lëmuar dhe me shkëlqim.
 • Riparon dëmtimet thellë brenda lëkurës dhe rigjeneron qelizat e reja të lëkurës.

3. Melano CC Japan-Intensive Anti-Spot Essence Brightening Serum 20ml

Çmimi i produktit: 450 000 VND

Melano CC Japan-Intensive Anti-Spot Essence Brightening Serum 20ml
Melano CC Japan-Intensive Anti-Spot Essence Brightening Serum 20ml

Produktet e markës Rohto kanë një histori qindra vjeçare në Japoni me përbërësin kryesor vitaminën C. Çfarë bën serumi i vitaminës C për lëkurën? Ai pengon prodhimin e melaninës, agjentit që shkakton njolla të errëta, njolla, zbardh dhe parandalon plakjen e lëkurës.

Avantazhi:

 • Lëng si uji, përthithet shpejt, jo i yndyrshëm
 • Aromë e këndshme portokalli
 • Tkurni poret, shëroni plagët shpejt.

Defekt:

Nuk mund të trajtojë plotësisht njollat ​​e errëta, njollat ​​e errëta afatgjatë ose melasmën.

Xem thêm :   Giải Công Nghệ 9 Bài 8

Serum Niacinamide e zakonshme 10% + Zink 1%

Çmimi i produktit: 250 000 VND

Çfarë është e zakonshme?
Serum Niacinamide e zakonshme 10% + Zink 1%

Çfarë lloji i zakonshëm duhet të përdor? Përgjigja është padyshim serumi i trajtimit të akneve Niacinamide Ordinary 10% + Zink 1%.

Nderohet si serumi më i shitur, mbresëlënës në vitin 2020 dhe vazhdon të dominojë edhe sot e kësaj dite. Pra, çfarë efekti ka serumi i zakonshëm për të shitur kaq mirë? Niacinamidi (Vitamina B3) me një përqendrim të lartë 10% në serumin e zakonshëm mbështetet në formulë nga kripa e zinkut të acidit karboksilik pirolidon, e cila balancon aktivitetin e sebumit, duke mbështetur trajtimin e akneve me efekt të menjëhershëm brenda 2 javësh pas përdorimit

Kundërindikimet: Nëse vitamina C aktuale (Acidi L-Askorbik ose Acidi L-Askorbik i Etiluar) përdoret si pjesë e një rutine për kujdesin e lëkurës. Duhet ta përdorni me produkte që përmbajnë vitaminë C pasdite dhe këtë produkt në mëngjes. Përndryshe, niacinamidi mund të ndikojë në efektivitetin e vitaminës C.

Avantazhi:

 • Qetëson aknet, zvogëlon inflamacionin dhe parandalon aknet.
 • Rregulloni yndyrën e tepërt në lëkurë
 • Shkëlqen dhe njësoj tonin e lëkurës, ka aftësinë për të zbehur aknet
 • Promovon prodhimin e kolagjenit për të ndihmuar në reduktimin e rrudhave
 • I përshtatshëm për shumicën e llojeve të lëkurës

Kundër: Aftësi mjaft e lehtë kundër plakjes.

Medik8 Hydr8 B5 Rehidratim i lëngshëm

Çmimi i produktit: 1.890.000 VND

Medik8 të çdo vendi duhet të jetë i njohur për të gjithë ju që e doni kujdesin e lëkurës. Ky është një produkt i një marke nga Britania e Madhe, e lindur në vitin 2009

medik8 nga cili shtet?
Medik8 Hydr8 B5 Rehidratim i lëngshëm

Çfarë është serumi B5? Per cfare? Le të shohim avantazhet e Medik8 Hydr8 B5 Liquid Rehydration

Avantazhi:

 • Tekstura e lëngshme e xhelit përthithet shpejt në lëkurë, duke e lënë lëkurën të ndjehet e ajrosur dhe komode.
 • Produkti nuk ka aromë kështu që është i përshtatshëm edhe për ata që nuk i pëlqejnë aromat mund ta përdorin
 • Medik8 B5 ka një listë përbërësish të sigurt, pa aroma, ngjyra, parabene ose ftalate. Mund të përdoret nga të gjitha llojet e lëkurës së ndjeshme.
 • Medik8 B5 ka aftësi të shkëlqyera hidratuese, duke përmirësuar lëkurën e thatë, të plasaritur, të krisur dhe të ashpër.
 • Ndihmon në bërjen e grimit të lëmuar, të qëndrueshëm dhe jo “myk”.
 • Kufizoni yndyrën e lëkurës dhe parandaloni aknet.
 • Rigjeneroni qelizat e lëkurës, duke ndihmuar në shërimin e shpejtë të lezioneve të lëkurës.
 • Qetëson lëkurën e irrituar, të irrituar, të skuqur ose të djegur nga dielli.

Defekt

Çmimi i Medik8 B5 është mjaft i lartë, kështu që është zgjedhës për përdoruesit

Serum La Roche-Posay Hyalu B5

Çmimi i produktit: 750 000 VND

Çfarë bën serumi b5 la roche posay?
Serum La Roche-Posay Hyalu B5

Serum La Roche-Posay Hyalu B5 është linja e serumit më e lançuar së fundi e markës së kultit La Roche-Posay. Pra, cili është efekti i serumit b5 la roche posay?

Ndryshe nga produktet e tjera, ky serum B5 ka vetitë e një kozmetike, duke ushqyer lëkurën dhe duke pasur aftësinë për të trajtuar në mënyrë specifike probleme të tilla si lëkura e thatë, e kuqe, e krisur ose e irrituar.

Në veçanti, me një kombinim unik të Acidit Hyaluronic, Madecassoside nga gotu kola dhe Panthenol (Vitamina B5), Serumi La Roche-Posay Hyalu B5 është shpëtimtari për lëkurën e plakjes, të dehidratuar dhe të thatë. Produkti ju ndihmon të rifitoni lëkurën e lëmuar, të bardhë dhe rozë, të rigjeneroni lëkurën e shurdhër dhe të rrisni në mënyrë efektive elasticitetin.

Çfarë është peptidi i esencës Detox blanc?

Çmimi i produktit: 380 000 VND

Peptid detox blanc esence
Peptid detox blanc esence

Serumi i melasmës Essence Peptide është produkt i markës kozmetike franceze – Detox Blanc.

Produkti përdor teknologjinë Watering Peptide për të depërtuar thellë në lëkurë për të ndihmuar në përmirësimin e problemeve të lëkurës si pigmentimi, pikat e errëta, njollat, plakja e lëkurës.

Përdorime të dukshme:

 • Eliminoni toksinat, hiqni njollat ​​e errëta, njollat, këmbët e sorrës, njollat ​​e moshës në lëkurë.
 • Parandaloni dhe kufizoni formimin e pigmentit të melaninës nën lëkurë, zbehni njollat ​​kafe në lëkurë.
 • Plotësoni lëndët ushqyese të nevojshme, hidratoni, hidratoni dhe ruani lagështinë natyrale të lëkurës.
 • Barazon tonin e lëkurës, e bën lëkurën të bardhë dhe rrezatuese.
 • Rrit prodhimin e fibrave të kolagjenit për të rritur elasticitetin e lëkurës.
 • Minimizon shfaqjen e rrudhave rreth syve dhe gojës.
 • Esenca e serumit depërton thellë në lëkurë për ta bërë lëkurën të lëmuar, me shkëlqim dhe rozë natyrale.

Kuptoje mire Çfarë është serumi? Dhe si të përdorni serumin do t’ju ndihmojë të kujdeseni për lëkurën tuaj në mënyrë më efektive. Ju lutemi zgjidhni një nga serumet që kemi sugjeruar më sipër për ta përdorur dhe ndjeni ndryshimin pozitiv që vjen nga lëkura juaj çdo ditë!

Xem trực tiếp bóng đá Cakhia TV cảm ơn bạn đã đọc hết bài viết Serum là gì và cách sử dụng hiệu quả cho từng loại da . Chúc bạn có một ngày vui vẻ !

By CakhiaTV

CaKhia TV link xem bóng đá trực tiếp miễn phí full HD không bị chặn, không quảng cáo các trận đấu bóng đá giải ngoại hạng, cúp C1, Laliga ...

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *