Rate this post

Dashamirët e filmave, veçanërisht audiencat femra, nuk janë të panjohur për aktorin e ri të pashëm Timothee Chalamet. Ky aktor i talentuar dhe bukurosh tërheq një sasi të madhe kërkimi informacioni. Në artikullin e sotëm do të japim të gjitha informacionet për Timothee Chalamet, duke zbuluar se ka shumë informacione interesante për këtë djalë që nuk i keni ditur!
timothee chalamet
Timothée Chalamet – një burrë i pashëm i dashur nga mijëra njerëz

Biografia e aktorit Timothée Chalamet

Origjina e Timothee

biografia e timothée chalamet

Timothee Hal Chalamet (lindur më 27 dhjetor 1995) është një aktor amerikan me një nënë hebreje dhe një baba francez. Timothée flet rrjedhshëm dy gjuhë, anglisht dhe frëngjisht, dhe ai gjithashtu ka nënshtetësi të dyfishtë franceze dhe amerikane.

Nëse djali trashëgoi “artin” nga nëna e tij Nicole Flender – një ish kërcimtare e Broadway-it, babai i tij Marc Chalamet kontribuoi në një burim romantik gjenik të një djali të vërtetë francez. Prandaj, Timothée ka fatin të trashëgojë gjak hibrid nga prindërit e saj dhe fytyra e saj e bukur është e stilit evropian me linja të mprehta të përziera me sharmin romantik që magjeps shikuesin.

Jo vetëm prindërit, por edhe të afërmit e kësaj muze janë artistë, motra e Chalamet është aktore në Paris. Xhaxhai i Chalamet është regjisori Rodman Flender, tezja e tij biologjike është producentja dhe shkrimtarja televizive Amy Lippman, gjyshi i tij nga nëna është skenaristi Harold Flender dhe gjyshja e tij, Enid Flender, është një ish-balerin. Prandaj, Timothee shumë shpejt trashëgoi gjak artistik që në moshë të re.

Rruga e karrierës së Timothee Chalamet

Timothée e filloi karrierën e tij të aktrimit me filma të shkurtër në 2008 përpara se të shfaqej në serialin televiziv Homeland në 2012. Ai bëri debutimin e tij në aktrim me një rol dytësor në film. Burrat, Gratë & Fëmijët (2014) dhe serialin fantastiko-shkencor të Christopher Nolan Interstellar ( 2014).

"<yoastmark

Deri në vitin 2017, Timothée ishte gjerësisht e njohur për publikun për rolin e saj kryesor në filmin romantik me temë homoseksuale, Call Me by Your Name me regji të Luca Guadagnino. Performanca në Call Me by Your Name i solli Timothee një nominim për Oscar, duke e bërë atë personin e tretë më të ri që është nominuar nga Akademia për “Aktorin më të mirë” dhe gjithashtu është kandidati më i ri që nga viti 1939.

Pas kësaj, Timothée pati një sërë rolesh tipike dytësore si Kyle Scheible në filmin e moshës Ladybird. Dhe veçanërisht, roli i adoleshentit të varur Nic Sheff në Beautiful Boy e ndihmoi Timothée të fitonte një nominim për çmimin BAFTA për aktorin më të mirë dytësor.

Në vitin 2019, Timothée luajti në dramat historike The King

Në skenë, Timothee Chalamet Ai luajti rolin kryesor në shfaqjen autobiografike Prodigal Son dhe u nominua për çmimin e Federatës Amerikane të Dramës për “performancën e jashtëzakonshme” dhe fitoi çmimin “Aktori më i mirë i skenës”.

Dy filmat më të fundit të këtij djali, Beautiful Boy dhe A Rainy Day in New York, me “mbretëreshën e Instagramit” Selena Gomez po tërheqin vëmendjen e një publiku të madh dhe kritikëve. Arti i vlerësuar.

Shiko me shume
  • Kush është Else lasker-schüler që e nderoi Google

Rolet mbresëlënëse të aktorit Timothée Chalamet

Pavarësisht se zotëron një pamje romantike të bukur me sy simpatikë kafe dhe talent të shkëlqyer aktrimi. Por vetëm në vitin 2017, Timothée Chalamet u shfaq shpejt dhe mori shumë vëmendje nga publiku. Prej këtu, aktori filloi të korrë shumë fruta të ëmbla me një sërë veprash shumë të vlerësuara. Më poshtë keni një përmbledhje të roleve të spikatura në karrierën e këtij aktori.

Më thirrni me emrin tuaj – si Elio

Call Me By Your Name është një film romantik për adoleshentët me temë homoseksuale i drejtuar nga Luca Guadagnino. Filmi bazohet në romanin e vitit 2007 me të njëjtin emër të autorit André Aciman.

Më thirrni me emrin tuaj

Filmi zhvillohet në fillim të viteve 1980, në filmin Timothée Chalamet luan Elio Perlman, një djalë 17-vjeçar që jeton në Itali. Elio ka kaluar një verë të bukur dhe të qetë me prindërit dhe të dashurën Marzia, por këtë qetësi e prish ardhja e studiuesit Oliver (të luajtur nga Armie Hammer). Ky djalë amerikan erdhi për të jetuar me familjen e Elio për 6 javë për të ndihmuar babain e Elio. Nën rrezet e diellit të ndritshme të Mesdheut dhe dridhjet e hershme të një djali adoleshent, Elio gradualisht ndihet i tërhequr nga Oliveri, edhe pse të dy kanë të dashura.

Xem thêm :   Giải ngữ văn lớp 8 bài quê hương (tế hanh), soạn văn bài: quê hương

Me aftësinë e tij mbresëlënëse të aktrimit, emocionet dhe kiminë e madhe me kolegun e tij mashkull (Armie Hammer) e ndihmoi Timothée Chalamet të fitonte një nominim për çmimin në kategorinë “Aktori më i mirë në një dramë” në çmimet Golden Globe 75. Ky është një moment historik i rëndësishëm. duke shënuar një sukses të dëshirueshëm për një aktor të ri. Dhe jo shumë kohë pas kësaj, ai u nominua përsëri për të njëjtën kategori në Oscar 2018 kur ishte vetëm 22 vjeç.

Mbreti – si Hal

timothé chalamet në filmin mbreti

Duke ardhur në rolin e Halit në The King, Timothée Chalamet hoqi qafe imazhin e ëmbël të “princit të pjeshkës” në Call Me By Your Name, kur luante një princ kokëfortë, trashëgimtarin ngurrues të fronit britanik. Para kësaj, Hal i kishte kthyer gjithmonë shpinën jetës mbretërore nga e cila më parë ishte përpjekur t’i shpëtonte. Tani, mbreti i ri duhet të kontrollojë politikisht kaosin që shkakton lufta.

Me një ndryshim të plotë në imazhin e personazhit dhe skenarin e ndërlikuar, Timothée Chalamet gradualisht shënoi pikë në sytë e audiencës. Dhe të provojë veten si një aktor i talentuar me potencial, pavarësisht se është në një moshë shumë të re. Gjithashtu përmes The King, aktori i gjeneratës së re nuk është më i lidhur me filmat adoleshent dhe emocional – zhanri që është lidhur me Timothee për një kohë të gjatë.

Gratë e Vogla – Si Theodore ‘Laurie’ Laurence

Little Women është adaptimi i shtatë filmik i romanit të Louisa May Alcott të vitit 1968 me të njëjtin emër, me regji dhe shkrim nga Greta Gerwig.

Filmi tregon historinë e motrave të 4 Marsit që jetojnë me nënën e tyre, Marmee, dhe kanë një marrëdhënie të ngushtë me fqinjin e tyre, Laurie (luajtur nga Timothée Chalamet). Këtu 4 motrat dhe shoqja e tyre e fëmijërisë Laurie rriten së bashku dhe përballen me shumë ulje-ngritje të jetës, ndërsa përjetojnë humbje, dashuri, martesë dhe ndarje.

Në filmin Little Women, Timothée luan edhe një herë një adoleshent Theodore ‘Laurie’ Laurence. Edhe pse vetëm një rol dytësor, por Theodore ‘Laurie’ Laurence ende la një përshtypje të thellë tek audienca kur shikonte filmin. Dhe Timothée Chalamet e ndihmoi këtë personazh të dukej sikur kishte dalë nga faqet e një libri. Me një moshë të re, Chalamet luan lehtësisht rolin e një adoleshenti, por talenti i aktorit në aktrim është i pamohueshëm.

Ky film ka arritur shumë nominime në shumë kategori të Oscar 2020, duke përfshirë edhe kategorinë e rëndësishme “Filmi më i mirë”. Chalamet ka interpretuar me Emma Watson, Saoirse Ronan, Florence Pugh,….

Përmes këtij filmi konfirmohet edhe një herë se Timothée Chalamet është shumë simpatik me çmime të mëdha pas suksesit të Call Me By Your Name.

Nominimet dhe çmimet e Timothee Chalamet

Performanca emocionale e Timothée në Call Me by Your Name i dha atij një fitore në kategorinë “Breakthrough Actor” në Gotham Independent Film Awards. Në të njëjtën kohë, ky film e ndihmoi atë të merrte edhe nominimet për kategorinë e aktorit më të mirë në shumë ceremoni të tjera të mëdha çmimesh si Screen Actors Guild Awards, Critics’ Choice Awards 23, Critics’ Choice Awards 23, Golden Globes 75, Çmimet e 71-ta BAFTA dhe Çmimet e 90-ta të Akademisë.

Roli i tij dytësor në Lady Bird gjithashtu i dha atij dhe aktorëve të filmit nominime për çmimin “Breakthrough Performance” në Çmimet e 23-të të Critics’ Choice.

Roli i një adoleshenti të varur në filmin Beautiful Boy ndihmoi Chalamet të nominohej për kategorinë “Aktori më i mirë në rol dytësor” të çmimit SAG, Golden Globe Award, BAFTA Award.

Çështjet e dashurisë së Timothee Chalamet

Me një fytyrë të skalitur dhe sy të pastër ngjyrë kafe që janë në ekstazë, nuk është çudi që “princi ynë i pjeshkës” Timothee do të ketë shumë ndjekës! Lista e hijeve rozë që rrethojnë djalin, nëse statistikat janë të sakta, janë të shumta dhe lidhjet e fshehta të dashurisë nuk mund t’i tregojmë të gjitha. Do të listoj 3 dashuri tipike të djalit, duket se është shumë simpatik me vajzat e superyjeve!

Xem thêm :   Giải bài tập địa lý 10 bài 34 (chân trời sáng tạo), just a moment

Lourdes Leon – vajza e këngëtares Madonna

timothee chalamet takohet me Lourdes Leon
Timothée Chalamet më parë ishte në lidhje me Lourdes Leon – vajza e këngëtares Madonna në 2013.

Në një intervistë me revistën Vanity Fair më 21 prill, modelja 24-vjeçare Lourdes Leon foli fillimisht për lidhjen e saj të dashurisë me Timothée Chalamet: “Ne u takuam për një kohë të shkurtër. Gjithmonë kam pasur shumë respekt për të. Ai ishte i dashuri im i parë.”

Lourdes Leon dhe Timothée Chalamet u takuan ndërsa ndiqnin Shkollën e Mesme të Muzikës dhe Arteve Performuese Fiorello H.LaGuardia në Manhattan, Nju Jork. Në atë kohë Lourdes ishte shumë e famshme si vajza e yllit të popit Madonna dhe ajo vetë si stiliste. Ndërkohë, Timothée Chalamet nuk është ende i famshëm, ai sapo ka luajtur në disa seriale dhe ende nuk e ka konfirmuar emrin e tij.

Gjatë periudhës së dashurisë që nga viti 2013, Lourdes e solli një herë Timothée për të takuar babanë e tij. Çifti i ri ka shkuar në festë edhe me Madonën. Megjithatë, të dy përpiqen të mbajnë një histori të fshehtë dashurie studentore.

Lily-Rose Depp – vajza e aktorit Johnny Depp

Timothée chalamet dhe Lily Rose Depp
Timothée Chalamet dhe Lily Rose Depp në premierën e The King në Festivalin e Filmit në Venecia

Timothée Chalamet dhe Lily-Rose Depp u shfaqën publikisht të dashuruar në tetor 2018 pasi u takuan për herë të parë në xhirimet e Netflix The King. Të dy kalojnë shumë kohë së bashku dhe shijojnë takimin e tyre në Nju Jork. Timothée Chalamet gjithashtu është parë shumë herë duke i dhënë puthje pasionante të dashurës së tij të përfolur në rrugët e mbushura me njerëz apo në jaht pa pasur frikë nga publiku.

Në tetor 2018, Timothée Chalamet i tha USA Today se i pëlqente të punonte me të dashurën e tij të përfolur në xhirimet e filmit The King.” Momentet që kaluam së bashku ishin të mrekullueshme. Karakteri i saj është tepër i guximshëm dhe i drejtë.” Lily-Rose Depp gjithashtu i ka bërë komplimente me krahë të dashurit të saj, megjithëse ai nuk përmendi asgjë për dashurinë: “Ai është shumë i talentuar. Ndjej se askush tjetër nuk do të jetë në gjendje të marrë të njëjtin rol.”

Më 2 shtator, në premierën e “Mbretit” në Festivalin e Filmit në Venecia, Timothée Chalamet kapi hapur për dore të dashurën e tij bukuroshe Lily Rose Depp (vajza e Johnny Depp) dhe shkëmbyen shikime të përzemërta para një çante.

Në mbrëmjen e 25 prillit, mediat amerikane raportuan njëkohësisht se Timothée Chalamet ishte ndarë zyrtarisht me vajzën e aktorit Johnny Depp – Lily-Rose Depp pas një viti e gjysmë takimi. Aktori i Call Me By Your Name tha sinqerisht se ai është beqar kur intervistoi numrin e majit të revistës VOGUE UK.

Ndarja e çiftit shkaktoi reagime të ndryshme nga fansat. Bukuria e Timothée Chalamet ka qenë gjithmonë një temë diskutimi midis shumë përdoruesve të internetit. Përveç fansave femra që janë të lumtura që Timothée Chalamet është zyrtarisht beqare, ka edhe disa komente që shprehin trishtimin e tyre sepse ylli 25-vjeçar dhe Lily-Rose Depp janë vërtet të bukur bashkë.

Eiza Gonzale – Bukuroshja “Fast & Furious”.

Timothee Chalamet dhe Eiza Gonzale
Timothee Chalamet dhe Eiza Gonzale u kapën duke mbyllur buzët pranë pishinës

Më 24 qershor 2020, Daily mail publikoi foto jashtëzakonisht të nxehta paparac të “Muse” Timothee Chalamet – mashkulli i bukur “Call Me By Your Name” mbylli buzët e bukuroshes “Fast & Furious” Eiza Gonzale gjatë udhëtimit. ndarë mes dy njerëz me miq të ngushtë. Këto foto janë aq të nxehta sa që shfaqen në trendin global të Twitter, ku njerëzit flasin për të.

Vlen të theksohet se Eiza Gonzale është 6 vjet më e madhe se Timothee, ndërsa bukuroshja “Call Me By Your Name” sapo u nda me vajzën alkoolike të Jonny Depp Lily-Rose Depp 2 muaj pas afro 2 vitesh lidhje. Duke parë shprehjen në fytyrën e Timothee, të gjithë njerëzit mendojnë se ai është në një humor krejtësisht të relaksuar, të gëzuar, duke “harruar” lidhjen e dashurisë me ish-të dashurin e tij.

Me një pamje të bukur dhe romantike, Timothee Chalamet bën që zemrat e shumë vajzave të shkrihen. Së bashku me aftësinë e tij shpirtërore të aktrimit, Timothee ende po vazhdon të arrijë më shumë sukses në rrugën e tij artistike. Nëse nuk e keni parë filmin e luajtur nga ky djalë i pashëm, provoni fillimisht të shikoni “Call me by your name”, do të jeni të varur!

Xem trực tiếp bóng đá Cakhia TV cảm ơn bạn đã đọc hết bài viết Tài tử Timothee Chalamet: “Mỹ nam đam mỹ” vạn người mê là ai? . Chúc bạn có một ngày vui vẻ !

By CakhiaTV

CaKhia TV link xem bóng đá trực tiếp miễn phí full HD không bị chặn, không quảng cáo các trận đấu bóng đá giải ngoại hạng, cúp C1, Laliga ...

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *