Rate this post

Pasta e karkalecave të grira me mish është një pjatë tradicionale e njerëzve në Perëndim. Njerëzit shpesh hanë pastë karkalecash me mish të zier, letër orizi dhe perime të papërpunuara. Si të bëni pastën e shijshme të karkalecave me mish është shumë e thjeshtë, mund ta bëni plotësisht vetë në shtëpi, referojuni udhëzimeve të detajuara përmes artikullit më poshtë.
Përmbledhje e mënyrave për të bërë pastë të shijshme karkalecash me mish
Përmbledhje e mënyrave për të bërë pastë të shijshme karkalecash me mish

Si të bëni paste të shijshme karkalecash me mish në veri

Përbërësit për të bërë pastën e shijshme të karkalecave me mish në veri

(Për 4 persona)

 • Karkaleca të freskëta 50 g
 • Verë e bardhë 150 ml
 • Ujë 100 ml
 • 600 g oriz ngjitës (përdoret për dëgjim)
 • Oriz i thjeshtë 400 g (përdoret për dëgjim)
 • Kripë 50 gr

Mjeti: Tenxhere, tigane, blender,…

Si të zgjidhni të blini karkaleca të mirë

 • Nëse zgjidhni të blini karkaleca të mëdha bakri, kur hahen, do të jenë më të shijshme. Ngjyra është me shkëlqim dhe nuk ka erë peshku.
 • Kushtojini vëmendje bishtit të karkalecave të shijshme të bakrit që do të palosen. Nëse karkaleca pompohet me kimikate, bishti i karkalecit gjithashtu do të tkurret, por do të shtrihet si një helikë, karkaleca do të jetë e bardhë dhe e butë, duke e mbajtur lart do të duket e butë.
 • Duhet të vëzhgoni pjesën e pasme të karkalecit, nëse është i trashë dhe i dhjamosur, kjo ndodh sepse është fryrë me kimikate për të mbushur dhe peshuar karkalecat. Pjesa e sipërme e karkalecave që pompohet me kimikate do të jetë e lehtë për t’u ndarë nga trupi i karkalecit.
 • Kujdes me karkalecat e lagura me ure, kimikatet shpesh fryhen në bark dhe në shpinë, ka ujë që rrjedh nga nyjet, ngjyrë të zbehtë, erë të çuditshme, mishi i karkalecave është i atrofizuar dhe ka shije shumë të zbehtë.
Përbërësit për të bërë pastën e shijshme të karkalecave me mish në veri
Përbërësit për të bërë pastën e shijshme të karkalecave me mish në veri

Hapat për të bërë pastë të shijshme karkalecash me mish në veri

Hapi 1: Përgatitni karkalecat

Hidhni karkalecat në kosh, merrni me kujdes, prisni mjekrën sipër dhe hiqni papastërtitë dhe papastërtitë në karkaleca, vendosni kripën në shok dhe më pas lajeni shumë herë me ujë.
Lani karkalecat vazhdimisht derisa uji të jetë i pastër dhe të mos duket më sediment.
Kushtojini vëmendje larjes së mirë të karkalecave, kur bëni paste karkalecash, ato do të jenë të shijshme dhe jo të dëmtuara.

 • Këshilla për përgatitjen e karkalecave të pastër dhe jo të peshkut

Pasi të keni pastruar karkalecat e bakrit ose t’i vendosni karkalecat në ujë të holluar me kripë, nxirreni të thahen për të ndihmuar në uljen e erës së fortë të karkalecave.

Ose mund të përdorni pak sheqer të përzier me verë të bardhë për t’i lënë karkalecat të zhyten për disa minuta për të ndihmuar në eliminimin efektiv të erës së peshkut të karkalecave.

Përpunimi i karkalecave
Përpunimi i karkalecave

Hapi 2: Grini karafilat

Zieni një tenxhere me ujë dhe më pas shpërndani verën e bardhë që të ftohet, më pas shtoni karkalecat dhe përzieni butësisht.

Më pas nxirrni karkalecat, shpëlajini me ujë dhe thani.

Kur karkalecat të jenë kulluar, vendosni karkalecat në llaç dhe përdorni një shtypës për t’i rrahur karkalecat derisa të jenë të mira.

Ose mund të përdorni një blender për të bërë pure karkalecat. Por gjithsesi rekomandojmë që të përdorni një shtypës për të shtypur karkalecat, kjo do ta bëjë pastën e karkalecave me mish shumë më të shijshëm dhe të shijshëm.

Ziejeni ujin me karkaleca të njomur me verë
Ziejeni ujin me karkaleca të njomur me verë
Thyerja e karkalecave
Thyerja e karkalecave

Hapi 3: Bëni orizin

Përzieni 2 lloje orizi dhe zhyteni në ujë për rreth 5-6 orë. Nëse është e mundur, thithni orizin gjatë natës nga një natë më parë për të kursyer kohë.

Më pas nxirreni orizin e lagur në një kosh, pastroni orizin dhe më pas tundeni disa herë që të pakësohet uji. Lëreni në një vend të freskët që orizi të thahet plotësisht.

Përgatitni një tigan të nxehtë, zvogëloni nxehtësinë në minimum. Hidhni një sasi orizi të thatë në tigan, përdorni shkopinj për t’i përzier vazhdimisht.

Vini re se orizi fillon të marrë një ngjyrë të verdhë pak të errët, më pas fikeni sobën. Lëreni orizin ashtu siç është dhe vazhdoni ta përzieni derisa orizi të jetë krokant dhe të marrë një ngjyrë të artë më të errët ndërsa tigani është i nxehtë.

Xem thêm :   Phố Mại Dâm Trá Hình Ở Tp Hcm, Bên Trong Những Tiệm Hớt Tóc Không Dao Kéo

Më pas derdhni orizin e pjekur në një tas të veçantë. Përsëriteni këtë derisa t’ju mbarojë orizi.

Bërja e orizit
Bërja e orizit

Prisni që orizi të ftohet. Përgatitni një shtypës, llaç ose blender për goditje. Për këtë pastë karkalecash, duhet të grisni orizin ose të bluani orizin derisa të jetë i qetë. Atëherë është më e lehtë që dëgjimi të ngjitet te mishi.

Pas goditjes së dëgjimit, vendoseni në një kavanoz/kavanoz qelqi të thatë të sterilizuar, ruajeni në një vend të freskët dhe përdorni gradualisht.

Shënim: Mos e derdhni të gjithë orizin e pjekur që keni në të njëjtën kohë, por ndajeni në disa pjesë, piqni secilën pjesë me radhë dhe duhet ta përzieni vazhdimisht në mënyrë që orizi të mos digjet, kështu orizi do të jetë krokant dhe i artë shumë më i njëtrajtshëm. .

Hapi 4: Thith pastën e karkalecave

Vendosni karkalecat e grimcuara në një kavanoz qelqi, duke alternuar me një shtresë kripe, e ndjekur nga një shtresë dëgjimi. Nga ana tjetër, shtoni karkaleca, kripë dhe dëgjim në mënyrë alternative derisa kavanoza të mbushet.

Lëreni kavanozin me pastën e karkalecave për 10-15 ditë në një mjedis të thatë, mund të ekspozoheni në diell në një temperaturë mesatare.

Shënim: Kavanozi që përmban pastën e karkalecave duhet pastruar dhe sterilizuar, shpëlarë me ujë të vluar për kavanoza qelqi dhe më pas lihet të thahet. Përdorimi i një kavanoz qelqi e bën më të lehtë vëzhgimin e ngjyrës së pastës së karkalecave.

Thith pastën e karkalecave
Thith pastën e karkalecave

Hapi 5: Produkti i përfunduar

Pas mbarimit, pjata e pastës me karkaleca do të ketë një ngjyrë shumë të bukur dhe tërheqëse, aromën karakteristike të salcës së peshkut së bashku me aromën e pasur që hahet me një tas me oriz të nxehtë.

Pastë e përfunduar e karkalecave me mish të shijshëm verior
Pastë e përfunduar e karkalecave me mish të shijshëm verior

Si të bëni paste karkalecash me mish Hang Be në Perëndim

Përbërësit për të bërë paste karkalecash me mish Hang Be në Perëndim

 • Karkaleca (karkaleca): 600g
 • Salcë peshku: 200 ml (rreth 3/4 tas)
 • Sheqeri: 200 – 250 g (rreth 3/4 tas)
 • Verë e bardhë (e ndarë 2 herë): 40 ml
 • Hudhra: 60 g (rreth 1 hudhër)
 • djegës: 100 g (rreth 3 speca djegës me brirë)
 • MSG: 6 g (1/2 lugë gjelle)
 • Kripë: 6 g (1/2 lugë gjelle)
 • Kavanoz qelqi: 1 kavanoz

Këshillë e mirë:

– Për të zgjedhur për të blerë një karkalec të freskët, duhet të zgjidhni karkalecin më të mirë të gjallë, guaska është transparente, trupi është ende i fortë, jo i butë dhe bishti është i palosur.

– Mos blini karkaleca me erë të pazakontë, ngjyrë opake.

Përbërësit për të bërë paste karkalecash me mish Hang Be në Perëndim
Përbërësit për të bërë paste karkalecash me mish Hang Be në Perëndim

Si të bëni paste të shijshme karkalecash me mish Hang Be në Perëndim

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Lani karkalecat, pastaj merrni pjesën e sipërme të tullave dhe thjesht pisni në anën e pasme të karkalecave. Më pas, lani sërish karkalecat me ujë të kripur dhe më pas shpëlajini me ujë, lërini të thahen për 5-10 minuta.

Shënim: Kur përpunohet paraprakisht, është e mundur të mbash kokën e tullave të karkalecave. Megjithatë, duke vepruar kështu do të prishni shpejt pastën e karkalecave dhe uji gjithashtu do të jetë i turbullt.

Përpunimi paraprak dhe nxjerrja e fillit
Përpunimi paraprak dhe nxjerrja e fillit

djegësin që prisni dhe hiqni të gjitha farat, edhe hudhra është e prerë në feta. Më pas vendosni djegësin dhe hudhrën e prerë në diell për rreth 15 minuta. Pasi speci djegës dhe hudhra të jenë tkurrur, i ndani në 2 pjesë, gjysmën e grini, gjysmën në feta, pjesën tjetër e mbani.

Hudhra paraprake dhe djegës
Hudhra paraprake dhe djegës

Pasi të jenë kulluar karkalecat, shtoni 30 ml alkool dhe përzieni mirë me dorë. Më pas prisni rreth 5-10 minuta që vera të zhytet në karkaleca.

Marinoni verën dhe karkalecat
Marinoni verën dhe karkalecat

Më pas, vendosni karkalecat në një shportë dhe më pas i vendosni jashtë për t’u tharë në diell për rreth 4-6 orë (mot i fortë me diell).

Shënim: Kur vendosni karkalecat në shportë, merrni një film për ta mbuluar nga pluhuri.

Karkaleca të thata
Karkaleca të thata

Hapi 2: Gatuani përzierjen e zhytjes së pastës së karkalecave

Përziejmë mirë përzierjen e 200 gr sheqer, 200 ml salcë peshku, 6 g glutamat monosodium, 6 g kripë së bashku. Pastaj masën e vendosni në sobë dhe e mbani nxehtësinë në mesatare. Vazhdoni të gatuani për rreth 10 minuta derisa salca e peshkut të shkrijë të gjithë sheqerin. Më pas fikeni sobën dhe lëreni të ftohet.

Shënim: Përzierjen e pastës së karkalecave duhet ta lini të ftohet, më pas vendoseni në kavanozin e njomjes në mënyrë që pasta e karkalecave të mos dëmtohet!

Bëni përzierjen e salcës së peshkut
Bëni përzierjen e salcës së peshkut

Hapi 3: Thith salcën e peshkut

Pasi të jetë tharë për një kohë të mjaftueshme në diell, sillni karkalecat brenda. Karkalecat janë gjuajtur, bishti është pak i kuq, pak i pjekur nga dielli. Në këtë moment, shtoni 10 ml verë të bardhë të mbetur në karkaleca, mos i shtoni shumë, do të gatuajnë karkalecat dhe do të marinohen për 10 minuta.

Sa i përket salcës së peshkut, pasi të jetë ftohur, hidhni të gjithë hudhrën, djegësin e grirë dhe të prerë në salcën e peshkut. Më pas, derdhni përzierjen e salcës së peshkut në karkaleca dhe përzieni mirë.

Përzieni salcën e karkalecave dhe peshkut
Përzieni salcën e karkalecave dhe peshkut

Më pas vendosni përzierjen e karkalecave dhe salcës së peshkut në kavanoz.

Shënim: Duhet ta lani enën të pastër dhe të siguroheni që të jetë e thatë, sepse nëse kavanozi është i lagur, pasta e karkalecave do të dëmtohet lehtë shpejt, nuk do të ruhet për një kohë të gjatë.

Vendosni karkalecat në një kavanoz qelqi
Vendosni karkalecat në një kavanoz qelqi

Përgatitni një qese të mbushur me ujë të pastër për të shtypur karkalecat për të thithur erëzat. Më pas marinojini për rreth 15 ditë (për karkalecat e mëdha). Karkalecat e vogla ngjyhen për rreth 10 ditë. Çdo ditë, ju sillni pastë karkalecash në diell për t’u tharë.

Këshillë e mirë: Përveç përdorimit të qeseve me flluska, mund ta zëvendësoni me gjethe të gërvishtura ose shkopinj të pastër prej druri për të ngjeshur sipërfaqen e karkalecave.

Xem thêm :   Language Focus (Tiếng Anh Lớp 8 Bài Giảng Tiếng Anh Lớp 8, Bài Giảng Tiếng Anh Lớp 8
Përdorni një qese uji sipër karkalecave për të thithur erëzat
Përdorni një qese uji sipër karkalecave për të thithur erëzat

Hapi 4: Produkti i përfunduar

Pastë karkalecash Hang Be në produktin e përfunduar të Perëndimit
Pastë karkalecash Hang Be në produktin e përfunduar të Perëndimit

Pasta e karkalecave Hang Be në Perëndim është e ëmbël dhe e thartë e përzier me pikante të buta. Mund të shtoni edhe papaja të grirë dhe ta vendosni në kavanozin me pastë karkalecash. Normalisht, pasta e karkalecave do të ruhet për 3-4 muaj pa frigorifer. Mund të hahet me mish derri, vermiçeli, banane jeshile, fruta yje, është super e shijshme.

Si të bëni paste karkalecash me papaja të thartë

Përbërësit për të bërë paste karkalecash me papaja të thartë

(Për 4 persona)

 • Karkaleca të freskëta 1 kg
 • Hudhra 50 gr
 • Xhenxhefil 50 gr
 • 5 speca djegës të rrezikshëm
 • 1 spec djegës me bri
 • Papaja 100 g
 • Ananas i grirë 20 g (ananas)
 • Salcë peshku 400 ml
 • Sheqer i bardhë 400 gr
 • Verë e bardhë 1 lugë gjelle
 • Kripë 1 lugë gjelle

Mjeti: sobë, tenxhere, shkopinj,…

Përbërësit për të bërë paste karkalecash me papaja të thartë
Përbërësit për të bërë paste karkalecash me papaja të thartë

Si të bëni paste karkalecash të thartë Papaja


Hapi 1: Gatuani salcën e peshkut


Fillimisht e vendosni tenxheren në sobë. Shtoni salcën e peshkut dhe sheqerin dhe ziejini në zjarr të ulët duke e trazuar derisa të tretet sheqeri. Më pas fikni zjarrin dhe lëreni të ftohet.

Gatimi i salcës së peshkut
Gatimi i salcës së peshkut

Hapi 2: Përgatitni përbërës të tjerë

Xhenxhefil i prerë në feta. Hudhra e prerë në feta. djegës i grirë.

Përgatitni përbërës të tjerë
Përgatitni përbërës të tjerë

Hapi 3: Përgatitni dhe marinojini karkalecat

Kur blini karkaleca, priteni pjesën e sipërme të karkalecave dhe hiqni papastërtitë dhe papastërtitë në karkaleca, hidhni kripë në goditje tërësisht dhe më pas lajeni shumë herë me ujë.

Pas pastrimit, vendosni rreth 1 tas verë të bardhë në tasin me karkaleca, tundeni mirë për rreth 2 minuta. Më pas lëreni të thahet.

Këshilla për përgatitjen e karkalecave të pastër dhe jo të peshkut:

 • Pasi të keni pastruar karkalecat, mund t’i vendosni karkalecat në ujë të holluar me kripë, ta nxirrni dhe ta lini të thahet për të reduktuar erën e mprehtë të karkalecave.
 • Lani karkalecat vazhdimisht derisa uji të jetë i pastër dhe të mos duket papastërti.
 • Goditja e karkalecave me alkool ndihmon në heqjen e erës së peshkut të karkalecave, dhe gjithashtu ndihmon karkalecat pasi bëjnë salcën të kenë një ngjyrë më të bukur dhe të kuqe.
 • Kushtojini vëmendje larjes së mirë të karkalecave, kur bëni paste karkalecash, mishi do të jetë më i shijshëm dhe jo i dëmtuar.
Përgatitni dhe marinojini karkalecat
Përgatitni dhe marinojini karkalecat

Hapi 4: Thith pastën e karkalecave

Përgatitni 1 kavanoz qelqi, të larë, të larë me ujë të vluar mirë, të tharë në diell për t’u kulluar.

Vendosni karkalecat e përgatitura në kavanoz/kavanoz. Më pas vendosni sipër hudhrën, djegësin dhe xhenxhefilin.

Përgatitni salcën e peshkut të gatuar me sheqer në kavanoz derisa sapo të zhyten në ujë.

Përdorni shirita bambuje ose flluska plastike në pjesën e sipërme në mënyrë që karkalecat dhe erëzat të mos notojnë nga salca e peshkut. Më pas lëreni të thahet në diell. Karkalecat do të skuqen ngadalë në mënyrë natyrale dhe mund të hahen pas rreth një jave.

Pastë karkalecash me papaja turshi
Pastë karkalecash me papaja turshi

Hapi 5: Bëni sallatë papaja

Pasi të keni mbaruar, mund ta përdorni si një pjatë anësore me një shumëllojshmëri ushqimesh si mish i zier ose sallatë papaja.

Në një tas, shtoni 200 gr papaja të papërpunuar të grirë, shtoni 20 gr ananas të grirë (ananas) dhe 10 gr piper bri të grirë. Më pas përdorni shkopinj të pastër për të marrë pastën e karkalecave dhe përziejeni mirë.

Përgatitni një gjysmë enë me ujë të ngrohtë. Hidhni në një enë 2 lugë sheqer, 2 lugë salcë peshku, 1/2 lugë lëng limoni, hudhër dhe djegës të grirë. I trazojmë mirë që salca e zhytjes të përzihet me sallatën.

Bëni sallatë papaja
Bëni sallatë papaja

Shihni më shumë >>> Si të bëni copëza pule të pjekura në skarë pa u ngjitur në lëvozhgë në shtëpi

Hapi 6: Produkti i përfunduar

Pas mbarimit, pjata e pastës së karkalecit me papaja do të ketë një ngjyrë të bukur, tërheqëse, aromën karakteristike të salcës së peshkut së bashku me një shije të fortë. Kjo është një pjatë anësore jashtëzakonisht e shijshme, veçanërisht kur bëni një sallatë për t’u ngrënë me mish të zier me vermicelli dhe perime të gjalla, absolutisht e shijshme.

Pastë e përfunduar e papajas me karkaleca
Pastë e përfunduar e papajas me karkaleca

Përveç mënyrave për të bërë pastën e karkalecave të përmbledhura më sipër, ka edhe disa pasta të tjera shumë të famshme të karkalecave që duhet t’i referoheni si pasta karkalecash Ninh Binh, pasta karkalecash Quang Ninh, pasta karkalecash Ngoc Mai. , paste karkalecash me galangal, . ..

Këshilla për të ruajtur për një kohë të gjatë pastën e karkalecave me mish

 • Është e nevojshme të mbyllni kapakun e kavanozit që përmban pastën e karkalecave në mënyrë që ajri të mos hyjë, salca të fermentohet shpejt dhe të mos dëmtohet.
 • Ruajeni pastën e karkalecave në temperaturë normale.
 • Mund të ruhet në frigorifer, jetëgjatësia nga 6 deri në 12 muaj.
 • Rekomandohet të përdorni një lugë të pastër, shkopinj të pastër që janë tharë për të futur pastën e karkalecave në një tas përpara se të përzieni erëzat në mënyrë që pasta e karkalecave të mos prishet shpejt.
 • Kur salca e peshkut merr erë, ndryshon ngjyrë dhe ka ujë sipër, nuk duhet ta përdorni më!

Shpresojmë se me udhëzimet jashtëzakonisht të hollësishme se si të bëni paste karkalecash me mish në artikull, do t’ju ndihmojë të bëni me sukses këtë pjatë popullore jashtëzakonisht tërheqëse.

Xem trực tiếp bóng đá Cakhia TV cảm ơn bạn đã đọc hết bài viết Tổng hợp các cách làm mắm tép chưng thịt ngon cực kỳ đơn giản . Chúc bạn có một ngày vui vẻ !

By CakhiaTV

CaKhia TV link xem bóng đá trực tiếp miễn phí full HD không bị chặn, không quảng cáo các trận đấu bóng đá giải ngoại hạng, cúp C1, Laliga ...

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *