Rate this post

Tenxherja e nxehtë Thai është një nga pjatat e famshme të vendit të Tempullit të Artë të Tajlandës. Shija e shijshme e thartë e Thai Hot Pot është bërë e famshme në vendet fqinje, veçanërisht në Vietnam, Thai Hot Pot është bërë një pjatë e njohur për vietnamezët. Por si të gatuajmë tenxhere të shijshme tajlandeze, jo të gjithë e dinë. Le të shohim se si të gatuajmë tenxhere të nxehtë Thai me erëza dhe pa erëza në artikullin më poshtë!

Përmbledhje e recetave më të thjeshta dhe më të shijshme të tenxhereve tajlandeze
Përmbledhje e recetave më të thjeshta dhe më të shijshme të tenxhereve tajlandeze

Cila erëza e tenxhereve të nxehtë tajlandeze është më e mira? Shitet ku?

Aktualisht, në treg, ka shumë lloje të ndryshme të erëzave të tenxhereve të nxehta Thai nga të cilat mund të zgjidhni. Këto mund të përmenden si paketë erëzash Viet Huong, paketë erëzash për tenxhere të nxehtë Tom Yum Thai, paketë erëzash për tenxhere të nxehtë Aji-Quick Thai; Enë e nxehtë dhe e thartë tajlandeze Scook, Select… Megjithatë, çdo lloj do të ketë shije të ndryshme dhe jo të gjitha llojet janë të përshtatshme për shijen e shumë njerëzve. Nëse ju pëlqen ushqimi pikant, ju sugjerojmë të blini paketimin e erëzave Scook ose Tom Yum, nëse ju pëlqen kosi i butë, mund të zgjidhni erëza Aji-Quick Thai tenxhere të nxehtë.

Paketa erëzave me tenxhere të nxehtë tajlandeze
Paketa erëzave me tenxhere të nxehtë tajlandeze

Pasi të zgjidhni llojin e erëzave të tenxhereve të nxehta Thai që dëshironi të blini, do t’ju duhet të gjeni një vend për të shitur erëzat e tenxhereve të nxehta Thai, apo jo? Aktualisht, erëza tajlandeze për tenxhere të nxehtë është mjaft e njohur, mund ta gjeni lehtësisht në supermarkete, dyqane komoditeti, dyqane ushqimore, etj.

Shihni më shumë >>> Si të gatuajmë kerri të thjeshtë dhe të shijshëm pule me shije jugore

Si të gatuaj tenxhere të nxehtë me ushqim deti tajlandez me pako erëza

Përbërësit Thai Hot Pot

(Për 2 persona)

 • Fileto viçi 100 gr
 • Karkaleca 200 gr
 • Tofu 200 gr
 • Toptha peshku 100 gr
 • Oktapod 200 gr
 • Enët anësore me perime 200 gr
 • Petë të menjëhershme ose vermiçeli 2 pako
 • Lëng kockash 700 ml
 • 2 speca djegës të kuq
 • Lë limon 5 gjethe
 • Lëng tamarinde 3 lugë gjelle
 • Limoni i prerë në 2 pjesë
 • Hudhra e grirë 1 lugë gjelle
 • Qepë e kuqe e grirë 1 lugë gjelle
 • 2 domate te mesme
Përbërësit Thai Hot Pot
Përbërësit Thai Hot Pot

Si të gatuaj Hotpot Tajlandeze me ushqime deti me pako erëza
Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Tofu prerë në kube të vogla.
Mishi i viçit i prerë hollë, mbani mend se sa më e hollë të jetë zhytja, aq më shpejt do të gatuhet, aq më e butë dhe e shijshme do të jetë.
Karkaleca preu kokën dhe bishtin. Nëse ju pëlqen të hani si kokën ashtu edhe bishtin e karkalecit, thjesht lani pa prerë kokën dhe bishtin e karkalecit.
Ju grini hudhrën, barin e limonit, djegësin, gjethet e limonit, qepën e kuqe, qepën e copëtuar, domaten dhe tonikin areca.
Kallinjtë e misrit të larë, të prerë në copa të vogla, secila rreth 3 cm.
Pritini lakrën në copa të vogla rreth 4 cm.
Perimet e të gjitha llojeve, i lani, i prisni në copa të vogla, i prisni kërpudhat në copa sa një kafshatë.

Materialet e procesit
Materialet e procesit

Hapi 2: Gatuani supë me tenxhere të nxehtë Thai

E vendosim tenxheren në sobë, shtojmë 1 lugë vaj gatimi, presim të nxehet dhe më pas kaurdisim qepën e grirë të purpurt, hudhrën e grirë, limonin dhe gjethet e limonit.

Kur shikoni që hudhra dhe qepët e purpurta janë aromatike, shtoni domatet për të skuqur, shtoni 2 lugë salcë djegës, 2 speca djegës të prera në feta dhe përzieni mirë.

Kur domatet të jenë zbutur, shtoni lëngun e kockave, shtoni 2 lugë sheqer, 1 lugë çaji kripë, 1 lugë gjelle salcë peshku, 3 lugë gjelle lëng tamarindi.

Xem thêm :   Máy lạnh 1 ngựa là gì? Nguồn gốc tên gọi máy lạnh 1 ngựa

E vini të ziejë dhe më pas e kulloni supën përmes një sitë.

Përgatitni supë tajlandeze me tenxhere të nxehtë
Përgatitni supë tajlandeze me tenxhere të nxehtë

Hapi 3: U krye

E vendosim tenxheren e nxehtë në sobë, shtojmë karkaleca, molusqe, oktapod, topa peshku, disa copa domate, tofu, fileto viçi dhe më pas shtojmë pak supë me tenxhere të nxehtë për të zier.

Kur supa me tenxhere të nxehtë tajlandeze të vlojë, së pari shtoni misër në lëng për të ëmbëlsuar lëngun. Më pas, zhyteni në përbërësit tuaj të preferuar të perimeve dhe mund të filloni të shijoni menjëherë tenxheren e nxehtë e të shijshme tajlandeze.

Tenxhere e nxehtë dhe e shijshme tajlandeze me ushqim deti
Tenxhere e nxehtë dhe e shijshme tajlandeze me ushqim deti

Kërkesë për produktin e përfunduar

Vetëm disa hapa të thjeshtë sipas udhëzimeve të mësipërme, do të keni një tenxhere të nxehtë me karkaleca, kallamar dhe ushqim deti tajlandez që është edhe e shijshme edhe tërheqëse. Në ditët e ftohta me shi, do të ishte e mrekullueshme të shijonim shijen e thartë dhe pikante të tenxheres së nxehtë tajlandeze gjatë fryrjes dhe ngrënies, apo jo!

Si të gatuaj tenxhere të nxehtë tajlandeze pa erëza

Nëse nuk keni kohë ose nuk mund të gjeni një paketë erëzash tajlandeze për tenxhere të nxehtë, ka ende një mënyrë që ju të “zjarrni”. Këtu është një udhëzues se si të gatuani tenxhere të shijshme tajlandeze pa erëza, aplikoni tani!

Përbërësit e tenxheres së nxehtë Thai pa erëza

Përbërësit për gatimin e tenxheres së nxehtë

 • 10 thelpinj hudhre
 • 1 djegës me brirë
 • 5 feta galangal
 • 5 gjethe limoni
 • 3 pemë limoni
 • 2 domate
 • ½ ananas (ananas, ananas)
 • 100 g kërpudha kashte
 • 5 gota ujë (1250 ml)
 • 3 lugë vaj gatimi
 • 1 lugë gjelle ketchup
 • 1 lugë gjelle salcë djegës
 • 2 lugë karkaleca satay
 • 5 lugë salcë peshku
 • ½ lugë gjelle kripë e grimcuar
 • ½ lugë çaji MSG
 • ½ lugë çaji erëza
 • 1 lugë çaji verë
 • 30 g tamarind me 1/3 filxhan ujë të vluar (mund të përdorni limon ose marindë)
 • 40 gr sheqer guri (2 lugë gjelle)
 • 2 lugë susam të thekur

Përbërësit e zhytjes në tenxhere të nxehtë

 • 100 g mish viçi
 • 200 gr karkaleca
 • 500 g molusqe
 • 300 gr kallamar
 • Perime të të gjitha llojeve (domate, nenexhik, lakër fasule, fenugreek, lule banane, koriandër, kërpudha …)
 • Shërbehet me: vermiçel të freskët, salcë peshku të kripur të përzier me djegës të grirë
Përbërësit e tenxheres së nxehtë Thai pa erëza
Përbërësit e tenxheres së nxehtë Thai pa erëza

Si të gatuaj tenxhere pikante Thai pa erëza

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Karkaleca, molusqe të lara, të kulluara.

Mish viçi i prerë hollë si të hahet pho.

Lani kallamarët, qëroni dhe prisni në copa të vogla. Nëse dëshironi të jeni të bukur, mund ta prisni përgjatë dy diagonaleve të bojës përpara se ta prisni.

2 domate dhe gjysmë ananas të grirë, shtrydhni lëngun ose vendosini në blender për t’u bërë pure. Nëse e keni bërë pure me makinë, nuk keni nevojë ta shtrydhni ujin.

Materialet e procesit
Materialet e procesit

Galangal i prerë nga 5-7 feta, i copëtuar.

10 thelpinj hudhre te grira

Pritini gjethet e limonit në copa të vogla.

Kërpudhat e kashtës lahen, kërpudha pritet një kryq në majë për ta bërë atë të bukur

2 pemë limoni të prera përgjysmë, pjesa e rrënjës pritet në feta të holla. Pjesa e sipërme thyhet dhe më pas grumbullohet për të rënë në tenxheren e tenxheres së nxehtë.

30 gr tamarind hidhni në 1/3 filxhani ujë të vluar, shtypni marindin që të lirohet e gjithë lënda e thartë.

Materialet e procesit
Materialet e procesit

Hapi 2: Gatuani salcën me tenxhere të nxehtë Thai

Hidhni 3 lugë vaj gatimi në një tigan dhe ngrohni në zjarr të fortë. Shtoni të gjithë hudhrën e grirë dhe limonin e grirë dhe përzieni mirë.

Pasi hudhra dhe limoni të kenë aromë, shtoni 1 lugë gjelle ketchup, 1 lugë salcë djegës, 2

lugë gjelle satay, 5 lugë gjelle salcë peshku, lugë gjelle kripë, lugë gjelle miell

e ëmbël, ½ lugë çaji erëza, 2 lugë sheqer guri, 1 lugë çaji verë dhe përzieni

madje.

Më pas, shtoni të gjithë lëngun e tamarindës dhe lëngun e domates me ananasin e shtrydhur (ose purenë), gjethet e limonit të grira imët, galangalin, barin e limonit të grirë dhe kërpudhat.

Kur salca të vlojë, shtoni 2 lugë susam të pjekur dhe fikni zjarrin.

Gatuani salcën tajlandeze në tenxhere të nxehtë
Gatuani salcën tajlandeze në tenxhere të nxehtë

Hapi 3: Gatuani tenxheren e nxehtë Thai

Hidhni 5 gota me ujë në një tenxhere dhe lërini të vlojnë.

Kur uji të vlojë, shtoni të gjithë përzierjen e gatuar të salcës së tenxhereve të nxehtë Thai dhe e shijoni sipas shijes së familjes suaj.

Nëse ju pëlqen e ëmbël, mund të shtoni 1 lugë gjelle sheqer, nëse ju pëlqen më shumë i thartë, mund të shtrydhni më shumë limon, nëse doni pikante, mund të shtoni satay, nëse ju pëlqen më i errët, mund të shtoni 1 lugë vaj. gjë me ngjyra në

Xem thêm :   Thuê dịch vụ chuyển nhà trọn gói cần lưu ý và chuẩn bị những gì?
Gatuani tenxheren e nxehtë tajlandeze
Gatuani tenxheren e nxehtë tajlandeze

Si të gatuaj tenxhere vegjetariane tajlandeze

Përbërësit e tenxhereve të nxehta tajlandeze vegjetariane

 • 500 g vermiçeli të freskët
 • 1 rrepkë e bardhë, 1 misër të verdhë, 2 karota, 100 gr kërpudha
 • 100 g tofu të skuqur, 200 g tofu, 200 g role vegjetariane
 • 1/2 ananas, 3 domate
 • 4 degë limoni, 3 speca djegës
 • Xhenxhefil i grirë me bar limoni
 • Erëzat: koriandër, perime të ziera, kanellë
 • Perimet e servirura: koriandër, spinaq, kërpudha abalone, kërpudha enoki
 • Erëza: paketë erëzash për tenxhere vegjetariane tajlandeze, kripë, sheqer, vaj gatimi

Si të gatuaj tenxhere të shijshme vegjetariane tajlandeze

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Karota, rrepkë e bardhë e qëruar, e prerë në copa sa një kafshatë. Pastroni misrin e ëmbël, të prerë në copa rreth 3 cm. Kërpudhat pastrohen, zhyten në ujë me kripë për 30 minuta dhe më pas shpëlahen me ujë. Limoni i grirë dhe i prerë në copa.

Tofu, tofu i skuqur dhe rrotulla vegjetariane të prera në copa sa një kafshatë.

Ananasi, domatet lahen dhe më pas futen në blender purenë.

Erëzat që i prisni në copa të vogla. Perimet shoqëruese lahen, priten në copa sa një kafshatë.

Materialet e procesit
Materialet e procesit

Hapi 2: Gatuani tenxheren e nxehtë Thai

Në 2 litra ujë vendosni karotat, rrepkën e bardhë, kërpudhat kashte dhe misrin e ëmbël. Shtoni 1 lugë çaji sheqer, 1 lugë çaji kripë dhe gatuajeni për 30 minuta

Vendosni një tenxhere tjetër në zjarr të fortë dhe shtoni 2 lugë vaj gatimi. Kur vaji të jetë nxehur, shtoni xhenxhefilin, limonin e grirë dhe priteni në tigan.

Kur përbërësit të kenë aromë, shtoni në tenxhere masën e puresë së ananasit dhe domateve, e rregulloni me 1 lugë çaji sheqer, e përzieni derisa masa të marrë valë, lëreni mënjanë.

Perimet, pasi të zihen për 30 minuta, vendosni përzierjen e domates dhe ananasit në tenxhere, shtoni erëza për të gatuar tenxheren e nxehtë Thai. E trazojmë mirë dhe e rregullojmë sërish me kripë dhe sheqer nëse nevojitet, në mënyrë që të jetë e shijshme. Gatuani derisa tenxherja e nxehtë Thai të vlojë, më pas shtoni tofu, gatuajeni edhe për 3 minuta të tjera. Pra, ju keni përfunduar tenxheren e tenxhere të nxehtë. Gati për të ngrënë jashtë!

Gatuani tenxheren e nxehtë tajlandeze
Gatuani tenxheren e nxehtë tajlandeze

Vendi 3: Produkt i përfunduar

Vendoseni tenxheren e nxehtë Thai në një tenxhere më të vogël, vendosni erëza dhe djegës sipër dhe shërbejeni me vermiçel të freskët. Kur hani, shtoni në mënyrë alternative përbërës të tillë si tofu, rrotulla vegjetariane dhe perime për t’i shërbyer me tenxhere të nxehtë. Kur përbërësit sapo janë gatuar, hajini menjëherë për të ndjerë ngrohtësinë dhe freskinë.

Tenxhere e mbaruar vegjetariane tajlandeze
Tenxhere e mbaruar vegjetariane tajlandeze

Ja si të gatuani tenxheren e nxehtë tajlandeze pa kocka. Tenxherja vegjetariane tajlandeze ka një shije të shijshme të thartë, thjesht hani dhe thithni për shkak të nxehtësisë dhe shijes së shijshme pikante. Përbërësit që sapo janë gatuar në tenxheren e nxehtë ruajnë shijen e freskët por kanë ende shijen e pasur të tenxheres së nxehtë. Kjo është tërheqja unike e tenxhere vegjetariane Thai.

Kini parasysh kur hani tenxhere të nxehtë Thai

– Tenxherja tajlandeze ka një shije karakteristike të thartë dhe pikante, ndaj nuk do të jetë e përshtatshme për personat që vuajnë nga sëmundjet e stomakut. Njerëzit me stomak të dobët dhe traktin tretës nuk duhet të hanë ushqim pikant në përgjithësi dhe tenxhere të nxehtë dhe të thartë me shumë proteina dhe ushqim deti në veçanti.

Njerëzit me presion të lartë të gjakut, diabet ose yndyrë të lartë të gjakut duhet të kufizojnë ose shmangin ngrënien e nxehtësisë me shumë yndyrë.

Gratë shtatzëna duhet të kufizojnë ngrënien e tenxheres së nxehtë në përgjithësi, sepse hotpoti përmban shumë erëza, ushqimi që ndonjëherë injorohet do të ketë rrezikun që të ndikojë negativisht tek fetusi.

– molusqet nuk duhet të ngjyhen shumë gjatë në tenxhere të nxehtë, sepse lëvozhga e moluskut të njomur për një kohë të gjatë nuk është e mirë. Kur hahet tenxhere e nxehtë tajlandeze, dip është kryesisht ushqim deti (veçanërisht karkaleca) që nuk shërbehet me fruta të pasura me vitaminë C për të shmangur helmimin dhe nuk duhet të pini birrë për të shmangur përdhesin.

Artikulli ju ka ofruar mënyra për të gatuar një tenxhere me erëza super të shijshme tajlandeze në shtëpi për ta shijuar familjen, miqtë dhe të afërmit. Fat i mirë me aplikimin tuaj!

Xem trực tiếp bóng đá Cakhia TV cảm ơn bạn đã đọc hết bài viết Tổng hợp các cách nấu lẩu Thái chua cay đơn giản, ngon nhất . Chúc bạn có một ngày vui vẻ !

By CakhiaTV

CaKhia TV link xem bóng đá trực tiếp miễn phí full HD không bị chặn, không quảng cáo các trận đấu bóng đá giải ngoại hạng, cúp C1, Laliga ...

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *